Muusikauudised

Nüüdismuusikafestival AFEKT alustas laienemist Berliinis17. veebruari õhtul jõudis rahvusvaheline nüüdismuusikafestival AFEKT esmakordselt Saksamaa publikuni. Berliini Kunstide Akadeemias toimuval kontserdil esinesid maailmakuulsad Ensemblekollektiv Berlin, Ensemble Adapter, Neue Vocalsolisten ja AFEKT Solistid. Kõlas Rebecca Saunders’i, Jüri Reinvere ja Helena Tulve looming, sealhulgas Tulve uudisteose „There are tears at the heart of things“ maailma esmaettekanne.

„Nauding on töötada nii professionaalse ansambliga nagu Ensemble Adapter, mille muusikud on valmis helilooja mõtetega igati kaasa tulema,“ rääkis helilooja Helena Tulve,

„AFEKT on saavutanud kindla positsiooni Euroopa nüüdismuusika festivalide, heliloojate, interpreetide ja kontsertpaikade seas ning see teeb suurt rõõmu,“ rääkis festivali kunstiline juht Monika Mattiesen. „Kontserdil Berliinis, mis on Euroopa nüüdismuusika olulisemaid keskusi, esitlesid Eesti heliloojad Helena Tulve ja Jüri Reinvere oma loomingut kõrvuti maailma nüüdismuusikakorüfee Rebecca Saundersiga. Kontserdil ja sellele järgneval koosviibimisel osalesid Euroopa mainekamate festivalide Ultraschall, MaerzMusik, ECLAT, jt juhid. Valdkonna tipptegijate kokkusaamine annab võimaluse panna aluse mitmetele tulevastele ühisprojektidele. Ühtlasi saame AFEKTI meeskonnaga kaasa aidata Eesti heliloojate tutvustamisele, et erinevad kollektiivid telliksid edaspidi veelgi rohkem nende uudisloomingut.“

2001. aastal Tartust alguse saanud festival AFEKT esitles end Berliinis kolme väga erineva nüüdismuusikalooja loomingu kaudu. Tulve ja Reinvere looming on varem AFEKTil kõlanud. Berliini Kunstide Akadeemia liige Saunders on järgmise, 2018. aasta sügisel Tallinnas ja Tartus toimuva festivali peakülaline Helmut Lachenmanni kõrval. Esitajatega on festival AFEKT varemgi koostööd teinud ja ühele neist, Ensemblekollektiv Berlin’ile on pühendatud kontserdil kõlav Saundersi „Stasis“.

Festivali kunstiline juht Monika Mattiesen viis läbi vestluse osalevate heliloojatega, kes kommenteerisid kontserdil kõlavaid teoseid. Berliini publikule tutvustas Monika Mattiesen lähemalt festivali, mis toimub Eestis juba 2001. aastast alates ning on endale eesmärgiks seadnud rikastada Eesti kultuurimaastikku nüüdismuusika klassika esitustega ja näidata samas maailma nüüdismuusikalavadel praegu toimuvat Eesti heliloojate ja interpreetide osalusel.

Kontserdi programm:
Jüri Reinvere “Reekviem” esitavad Neue Vocalsolisten, Monika Mattiesen
Helena Tulve “Silences/Larmes” esitavad Monika Mattiesen, Helena Tulve, Truike van der Poel
Helena Tulve “There are Tears at the Heart of Things” Esiettekanne, esitab Ansambel Adapter
Rebecca Saunders “Stasis-Kollektiv” esitab Ensemblekollektiv Berlin

Vaata ka: http://festivalafekt.ee/et/afekt-berliinis/

Tagasi