Muusikauudised

Jõulukontserdil “Valgustornid” kõlab Pärdi ja Tüüri muusika

MTÜ Kammermuusikute korraldatud jõulukontserdil 23. detsembril kell 17 Tallinna Püha Vaimu kirikus astuvad üles Arvo Leibur (viiul), Aare Tammesalu (tšello), Johanna Vahermägi (vioola) ja Diana Liiv (klaver).

Ettekandele tulevad eesti muusika kullafondi kuuluvad Arvo Pärdi “Peegel peeglis” ja “Fratres”, Erkki-Sven Tüüri “Dedication” ja 2016 valminud uus trio “Valgustornid” ning vene helilooja Pavel Karmanovi jõuluteemaline kvartett “Cambridge music”.

Arvo Pärdi pühalik muusika on jõulumeeleolu loomiseks väga sobiv. Kõlavad armastatud teosed “Peegel peeglis” ja “Fratres”.

Üks Erkki-Sven Tüüri mängitumaid kammerteoseid – Kuldar Singile pühendatud teos “Dedication” tšellole ja klaverile kasutab klaveril mängimiseks lisaks klahvidele ka klaverikeeli ning münti. Muusikas on tunda ka Tüüri varasemast seost rockiga. Hiljuti valminud kvarteti “Valgustornid” kohta ütleb helilooja ise: “Klaveritrio “Lichttürme“ (Valgustornid) valmis 2016. aasta sügisel. Mõtlesin pilkases pimeduses töötavale kujutlusvõimele, mis loob tornidena kõrgusse tõusvaid valgusvihke sedavõrd intensiivselt, et mingi ime tõttu muutuvad nood reaalselt nähtavateks objektideks. Valgustornid kui palved, kui head soovid. Seesugune kujundite mäng seostub mul selle muusikaga. Möödunud aastal kohtusin vaimustava pianisti Lars Vogtiga Viinis, ta kutsus mind käesolevaks aastaks resideeruvaks komponistiks oma Kölni lähistel Heimbachis toimuvale suvefestivalile “Spannungen“ ja palus kirjutada ka ühe uue loo.” Teose esiettekanne oli selle aasta 23. juunil, mängisid Christian Tetzlaff viiulil, Tanja Tetzlaff tšellol ja Lars Vogt klaveril.

Pavel Karmanovi teos “Cambridge music” on kirjutatud aastal 2008 Credo kvarteti Inglismaal toimuvaks jõulukontsertide turneeks. Alguses oli teose nimetus “Jõulumuusika”, kuid inspireerituna vana-inglismaa muinasjutulisest arhitektuurist ja loodusest, sai teose nimeks “Cambridge music”. Pavel Karmanovi muusika on heakõlaline ning minimalistlik, kuid seejuures paneb mängijad tehniliselt ja intellektuaalselt tõsiselt proovile.

Sama kavaga esines ansambel 2017. aasta septembris Moskva festivalil “Spiegel im Spiegel”.

Vaata ka: Kammermuusikud

Tagasi