Muusikauudised

Ivo Kuusk 80

8. augustil sai 80. aastaseks armastatud laulja ja pedagoog Ivo Kuusk. Sel puhul tähistab Rahvusooper Estonia homme, 14. septembril Ivo Kuuse sünnipäeva ooperi „Lendav hollandlane“ etendusega (Hollandlase rollis astub üles Rauno Elp). Etendusele eelneb Eesti Rahvusringhäälingu arhiivimaterjalidest koostatud lühifilm juubilari loometeest. Ivo Kuuse sünnipäevale pühendatud kontsert leiab aset 24. septembril kell 17 ka Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kammersaalis sarjas „Jubilate”, kus üles astuvad noored lauljad ja kolleegid.

Ivo Kuusk õppis klassikalist laulmist Rudolf Jõksi käe all Tartu Muusikakoolis ning Aleksander Arderi ja Viktor Gurjevi juures Tallinna Riiklikus Konservatooriumis. Lisaks on ta täiendanud end Moskvas Gnessinite-nimelise Muusikapedagoogika Instituudi assistentuuris.

Ivo Kuuse lauljatee on olnud tihedalt seotud Tartu ja Tallinna ooperiteatritega. Ta alustas Vanemuise ooperikooris, tehes sel ajal ka oma esimesed rollid solistina. Õpingute ajal Tallinna konservatooriumis liitus Ivo Kuusk Estonia teatriga, kus esimeseks rolliks oli Tamino Mozarti „Võluflöödis“ (1964). Pärast konservatooriumi lõppu suundus ta tagasi Tartusse, kus temast sai Vanemuise teatri juhtiv tenor 11 hooajaks. Alates 1978. aastast sai aga Ivo Kuuse koduteatriks Estonia, kus ta tegutses kuni penisonipõlveni. Üle 40 aasta kestnud karjääri jooksul on ta astunud üles ligi 90 erinevas rollis, sh enamikes maailmaooperiklassika hulka kuuluvates teostes, eesti autorite ooperites ning ka operetižanris. Läbi aastate võib Ivo Kuuse olulisemateks rollideks pidada Rodolfot Verdi ooperis „Luisa Miller“ (1981), Erikut Wagneri ooperis „Lendav hollandlane“ (1984) ning Andrei Hovanskit Mussorgski ooperis „Hovanštšina“ (1987).

Teatritöö kõrval armastas Ivo Kuusk laulda ka vokaalsuurvormides, pidades seda suureks vahelduseks teatritööle. Samuti on ta laulnud palju kammermuusikat. Pedagoogiametit on ta pidanud Heino Elleri nimelises Tartu Muusikakoolis ja Eesti Muusika-ja Teatriakadeemias.

Tagasi