Muusikauudised

Arvo Pärdile pühendatud konverents New Yorgis

1.–4. maini toimub New Yorgis rahvusvaheline konverents „Arvo Pärt. Sounding the Sacred“, mille korraldavad Püha Vladimiri õigeusu teoloogiline seminar Arvo Pärdi projekti (Arvo Pärt Project) raames ning Fordhami ülikooli õigeusu kristluse uurimiskeskus. Konverentsile on oodata eri valdkondade uurijaid, kelle ettekanded lähtuvad korraldajate sõnul suhteliselt uuest teadusharust – heliuuringutest (sound studies).

Konverentsil esinevad teadlased, kes on Arvo Pärdi muusikaga juba pikka aega kokku puutunud, kuid oodata on ka täiesti uusi lähenemisnurki. Peaesinejaid on konverentsil 12. Avaettekande peab Peter Bouteneff, mõtestades lahti konverentsi teema „Sounding the Sacred“; Andrew Albin kõrvutab Pärdi ning 14. sajandi helilooja Richard Rolle’i püüdlusi jõuda muusika kaudu vaikuseni; ka Jeffers Engelhardt käsitleb oma ettekandes vaikuse fenomeni; Kevin Karnes meenutab 1976. ja 1977. aasta Riia nüüdismuusikafestivali, kus kõlasid „Saara oli 90-aastane“ ja „Missa syllabica“; Capella Romana juht Alexander Lingas püüab tõestada, et seoseid Pärdi muusika ja (nii ida- kui ka lääne)kristliku liturgilise laulu vahel on võimalik leida veelgi fundamentaalsemal tasandil kui otsesed tsitaadid; Ivan Moody puudutab oma ettekandes Pärdi teoseid, mis seostuvad idakristliku teoloogiaga; Bissera Pentcheva lähtepunkt on arhitektuur, tema ettekanne keskendub häälele ja ikoonile Hagia Sophia basiilikas; Robert Saler lähtub vaikusest kui teoloogia ühest põhikujundist; Toomas Siitani ettekanne toob välja Pärdi nii varasele kui ka hilisemale muusikale omase joone – range, kuid lihtsa struktuuri otsingu; Sevin Yaraman loob seoseid Pärdi ja sufi muusika vahel; salvestatud videovestluses astub üles Paul Hillier ning aset leiab ka interpreetide vestlusring Andrew Shentoni, Pieter Stasi, Yousif Sheronicki jt osalemisel. Peale peaesinejate on kavas veel 10 ettekannet. Konverentsi austab avapäeval oma sõnavõtuga ka metropoliit Tihhon.

Konverentsi raames toimuval kontserdil Püha Kolmainu kirikus (Holy Trinity Church) kantakse ette Arvo Pärdi „Stabat Mater“, „Trivium“, „De profundis“ ning „Saara oli 90-aastane“. Esinevad Goeyvaerts String Trio+, Andrew Shenton orelil ning Yousif Sheronick löökpillidel.

Vaata ka: http://soundingthesacred.com/

Allikas: Arvo Pärdi Keskus

Tagasi