Muusikauudised

Kristjan Randalu annab soolokontserdi Eestis

 

Kristjan Randalu
Foto: Kaupo Kikkas
  23. jaanuaril kell 19 toimub Mustpeade majas pianisti ja helilooja Kristjan Randalu soolokontsert, mis on Eestis lähiajal ainus. Kavas on ühteaegu juba tuttav, kuid siiski uus muusika – Randalu mängib oma loomingut pealkrjaga “Between Three Plagues”, mille ta on kirjutanud enda rahvusvahelisele triole. Viimati esines Randalu Eestis soolokavaga 2012. aastal.

 

“Üksinda laval olek on kõige selgem näide sellest, kuidas suurim vabadus võrdub maksimaalse vastutusega. Iga noot ja hetk sõltub endast, kõik on võimalik, kõigel on ka oma tähendus, kaal ja tagajärjed. Publiku häälestatus ja õhkkond loevad siin esimesest hetkest, kuna sünergia kuulajaga on ainuke väline side,” põhjendab Randalu, miks üle hulga aja taas just soolokontserdi soovib anda.

Kristjan Randalu on vaieldamatult kõige aktiivsem ja laiema haardega eesti jazzmuusik, olles ainus, kelle igapäevasteks lavapartneriteks on improvisatsioonilise muusika suunanäitajad üle maailma, teiste seas saksofonist Dave Liebman, trummar Ari Hoenig, kitarristid Nguyen Le ja Ben Monder, Tuneesia udi-virtuoos Dhafer Youssef, saksofonist Trygve Seim, kitarrist Eivind Aarset ja trumpetist Nils Petter Molvaer Norrast. Randalu muusikat kuuleb üle 30 helikandjal.

“Põhiline osa kavast on aktuaalne looming, mis saab peagi salvestatud ja seega veel esitades areneb, muutub ja küpseb,” räägib alati enda suhtes nõudlik Randalu kontserdist lähemalt. “Olen endale tihti muusikalisi väljakutseid tekitanud, kombates isiklike võimaluste piire nii tehniliselt kui ka sisuliselt, mis puudutab helikeelt ja teostuse vormi. Mõtlen hetkel palju tsoonile, mis on võimatu ja mugava vahepeal – millise piirini kestab positiivne materjalist üleolek ja säilib intrigeeriv ja köitev element.”

Eestis on viimastel aastatel aktiivselt heliloominguga tegelev Randalu jaganud lava samuti tippudega, olgu selleks Tallinna Kammerorkester, Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Prezioso, Kalle Randalu, Risto Joost, Vaiko Eplik, Siiri Sisask ja meie jazzieliit. Tema kontol on üle 20 rahvusvahelise auhinna ja preemia. Randalu ja Epliku duoalbum „Kooskõla“ pälvis Eesti Muusika Auhindadel 2012. aastal jazzalbumi tiitli. Aasta varem hinnati Randalu Eesti väärikaima, Elioni jazziauhinna laureaadiks.

Klassikalise muusika vallas on Randalu teinud koostööd nii solisti kui heliloojana selliste nimekate orkestritega nagu Londoni Sümfooniaorkester, Stuttgarti kammerorkester ja Stuttgarti filharmoonikud ja Absolute Ensemble. Dirigentidest on ta musitseerinud teiste seas Dennis Russel Daviesiga, Paavo ja Kristjan Järviga. Kontserdid on Randalu viinud maailma tuntumatele kontserdilavadele, mh Carnegie Halli ja Lincoln Centerisse New Yorgis. Saksamaal, Inglismaal ja USAs elanud Randalu on tõelise eesti muusika saadikuna esindanud Eestit maailma mainekamatel jazzifestivalidel ja olulisematel kontserdilavadel, olles hinnatud nii jazzi- kui ka klassikalise muusika vallas. Ühena vähestest eesti muusikutest tutvustab ta aktiivselt meie muusikat ka Aasias, Aafrikas ja Lähis-Idas.

Sündmus Facebookis
Kristjan Randalu koduleht

Tagasi