Muusikauudised

Aasta muusik 2016 on Robert Jürjendal


Robert Jürjendal
  Eesti Rahvusringhäälingu muusikatoimetajad valisid Aasta muusikuks 2016 kitarristi, helilooja ja pedagoogi Robert Jürjendali. Aasta muusiku aunimetuse saab muusik, kelle loomingulised saavutused on edendanud Eesti muusikakultuuri ja kes on teinud koostööd Eesti Rahvusringhäälinguga. Auhind anti üle 8. jaanuaril toimunud pidulikul kontserdil vastrenoveeritud Eesti Raadio I stuudios. Robert Jürjendali loomingut esitasid Weekend Guitar Trio, tenor Mati Turi, metsosopran Iris Oja, löökpillimängija Madis Metsamart, tütarlastekoor Ellerhein jt.

Robert Jürjendali loometee algas 1980. aastatel elektroakustiliste katsetustega Eesti Raadio ja Tallinna Linnahalli stuudiotes. Ta oli kitarrist ja laululooja legendaarses ärkamisaegses ansamblis 777, mille vokaalsolist oli Tõnis Mägi. Samuti on Jürjendal ansamblite Weekend Guitar Trio, Fragile ning UMA asutaja.

Suurt mõju on talle avaldanud Robert Frippi minimalistlik loomingustiil ja ranged struktuurid. Aastatel 1992−1997 osales Robert Jürjendal Frippi „Guitar Crafti“ kursustel Saksamaal, mis andis olulise loomingulise tõuke.

Robert Jürjendali tegevus rohkem kui kolmekümne loominguaasta vältel on olnud erakordselt mitmekesine. Ta on salvestanud palju heliplaate, kirjutanud filmi- ja teatrimuusikat, loomingut eri ansamblikoosseisudele jpm. Tema loomingu tuumiku moodustavad elektroakustilised teosed kitarridele. Tema loominguga on ilmund kolm sooloplaati „Rõõmu allikas“, „Valguse palsam“ ja „Lihtminevik“, viimane jõudis ka kultuur.err.ee aasta plaadi küsitluses tipp-50 plaadi hulka: 30. kohale.

Tagasi