Muusikauudised

Voces Musicales esitab Peter Phillipsi juhatusel Antoine Brumeli missat


Peter Phillips
  Kammerkoor Voces Musicales toob 30. novembril kell 19 Tallinna Jaani kirikus ja 31. novembril kell 19 Tartu Jaani kirikus publikuni 500 aasta vanuse Antoine Brumeli vokaalselt virtuoosse 12-häälse „Missa et ecce terrae motus“ („Maavärina missa“). Dirigeerib kolmekordne Grammy auhinna nominent, dirigent Peter Phillips (Inglismaa).
 

Nii suure ulatusega teos oli omas ajas selgelt uus ja eriline. Muusikateadlane Toomas Siitan teose kohta: „Vapustavalt kaunis, suurejooneline heliruum. Nii suur, nagu seda sellel ajal keegi kuulnud polnud. Täiuslik näide renessansspolüfooniast“. Kontserdi lõpetab kõrgrenessansi suurima helilooja, Josquin des Prez’ 24-häälne motett „Qui habitat in adiutorio altissimi“ („Kes Kõigekõrgema kaitse all elab“).

Dirigent Peter Phillips on üle 40 aasta tegutsenud legendaarse inglise vokaalansambli The Tallis Scholars asutaja ja juht. Vanamuusika superstaariks nimetatud Phillips on omandanud ebatavaliselt kõrge reputatsiooni renessansspolüfoonia esitamisel ja uurimisel. On öeldud, et just tänu Phillipsile ja The Tallis Scholarsile on renessanssmuusika saanud võrdväärseks muu klassikalise peavoolumuusikaga, mistõttu inglise niigi kõrgetasemeline koorikultuur on arenenud veelgi omanäolisemaks. Koostöö Phillipsiga on sel sügisel kammerkoorile Voces Musicales juba teine projekt kuulsate inglise dirigentidega - septembris toimunud “Pärdi päevade” ajal astuti üles dirigent Stephen Laytoni juhtimisel.

Kammerkoor Voces Musicales pälvis 2015. aasta Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia muusikaelu rikastavate kõrgetasemeliste kontsertide eest: „Kedagi ei üllata enam, kui 15-aastane kammerkoor pälvib jälle mõne preemia või autasu. Kvaliteedis pole need lauljad kompromisse lubanud ja latt muudkui kerkib. Erakordselt sisukad ja nõudlikud kontserdikavad, hulljulged suurvormiprojektid koos tipporkestritega, lähikuudel kontserdid mitme dirigendiga maailma absoluutsest tipust. Sõnale „harrastuskoor“ annavad nad täiesti uue sisu ja hingavad meie kuulsatele proffkooridele kuumalt kuklasse.“
Aprillis 2014 osales koor Londonis toimunud rahvusvahelisel koorikonkursil, mille algatajaks oli legendaarne vokaalansambel The Tallis Scholars eesotsas peadirigent Peter Phillipsiga. Kammerkoor Voces Musicales jõudis konkursi lõppvooru nelja parema hulka.
 


Voces Musicales
Foto: Mait Jüriado

 

Tagasi