Muusikauudised

Rahvusooperis Estonia esietendub Eduard Tubina ballett „Kratt“Sel reedel, 18. septembril, esietendub Rahvusooperis Estonia Eduard Tubina ballett „Kratt“ (1940/1941/1960). Esimese eesti balleti „Kratt“ – Eesti mütoloogial põhineva loo ahnele peremehele rikkusi kokku kandvast kratist – on seekord lavale seadnud Marina Kesler. Kesleri lavastus tõstatab küsimuse – mis on tänapäeva materiaalses ja kiirustavas maailmas oluline? Kas selles on kohta armastusele?

„Krati” kirjutamist alustas Tubin 1938. aastal, libreto koostas „Vanemuise” tantsijanna Elfriede Saarik, hilisem Tubina abikaasa. „Kratt” esietendus 1943. aasta märtsil Tartus „Vanemuise” teatris helilooja juhatusel, „Estonias” tuli „Kratt” lavale 1944. aasta 24. veebruaril. Lavastust mängiti vaid neli korda: 1944. aasta 9. märtsi etenduse katkestas õhurünnak, milles hävis ka teatrihoone. Käesolev lavastus on seitsmes selle balleti lavastus Eestis.

Balleti dirigendid on Vello Pähn, Kaspar Mänd ja Lauri Sirp, kostüümikunstnik Gerly Tinn, dekoratsioonikunstnik Madis Nurms, valguskunstnik Karmen Tellisaar, videokunstnik Argo Valdmaa ja graafika autor Joanita Janson. Peaosades tantsivad Eesti Rahvusballeti tantsijad Eneko Amoros (Kratt) ja Denis Klimuk (Peremees). 2015. aasta „Kratile“ on Heliloojate Liidu tellimusel kirjutanud uue avamängu Tõnis Kaumann. Eduard Tubina 110. ja Heliloojate Liidu 90. juubeliaastat tähistav etendus toimub 19. septembril ning sellele eelneb infotund Sinises saalis kell 18, kus oma nägemuse esitavad koreograaf Marina Kesler ja folklorist Marju Kõivupuu. Järgmised etendused toimuvad 26. septembril, 10. oktoobril, 24. oktoobril ja 21. novembril.

Vaata ka: Rahvusooper Estonia

Tagasi