Muusikauudised

Ilmunud on uus CD Brahmsi ja Schumanni klarnetimuusikaga

Klarnetist ja helilooja Selvadore Rähni on välja andnud uue plaadi, kuhu on salvestatud romantisimiajastu klarnetimuusika meistriteosed, milles kajastub romantismiajastu klarneti olemus alates 19. sajandi keskpaigast kuni lõpukümnenditeni. Selvadore Rähni ja pianist Tuuli Rähni esituses kõlavad Schumanni „Fantaasiapalad“ op. 73 ja Brahmsi Klarnetisonaadid nr. 1 f-moll ja Sonaat nr. 2 Es-duur op. 120. Muusika on salvestatud Saksamaal Neumarktis.

Plaat on müügil Eesti Muusika Infokeskuse muusikapoes.

Üks tuntumaid Eesti klarnetimängijaid maailmas Selvadore Rähni on saavutanud tunnustust eelkõige Jaapanis, kus ta aastatel 1997–2005 tegutses Kyoto Sümfooniaorkestri klarnetirühma kontsertmeistrina, omades tähtajatut lepingut. Vaatamata säravale edule Jaapanis otsustas kolida perega Islandile.

Hinnatud orkestrandina on ta mänginud esimest klarnetit külalisena mitmetes orkestrites, sh Pforzheimi ja Württembergi Kammerorkester, Poola Kammerfilharmoonikud, Tšehhi kammerorkester ning Osaka ja Yamanami festivali orkestrid. Erinevate orkestrite koosseisus on Rähni esinenud üle terve Euroopa, Venemaal ja Jaapanis. Kammermuusikuna on Rähni osalenud mitmetel festivalidel ning teinud koostööd Leipzigi Keelpillikvartetiga ning selliste interpreetidega nagu tšellistid David Geringas ja Tsuyoshi Tsutsumi, pianistid Michie Koyama, Petras Geniusas, Albert Atenelle, Tuuli Rähni ja Kalle Randalu jt.

Aastatel 1983–1986 õppis Selvadore klarnetit G. Otsa nim Tallinna Muusikakoolis A. Rjabovi ning I. Aigro klarnetiklassis ning aastatel 1986–1991 Tallinna Riiklikus Konservatooriumis Rein Karini ja Vahur Vurmi juhendamisel. Aastatel 1991–1997 jätkusid õpingud professor Wolfgang Meyeri juhendamisel Karlsruhe Muusikakõrgkooli magistrantuuris ning seejärel doktorantuuris, mille lõpetas 2001. aastal kiitusega. 1996. aastal tegutses ta professor Meyeri assistendina Karlsruhe Muusikakõrgkoolis. Lisaks on ta aastatel 1993–1997 täiendanud end Pariisis professor Alain Damiens’i juures.

Ta on juhendanud meistrikursusi Jaapanis, Hispaanias, Eestis ja Saksamaal. Heliloojana on ta välja andnud klaverialbumi „Pildid minu elust“.

Pianist Tuuli Rähni alustas muusikaõpinguid kolme aastaselt. Aastatel 1975–1986 õppis ta
Tallinna Muusikakeskkoolis, esmalt Ülle Sisa ning seejärel Ivo Sillamaa juhendamisel. Õpingud jätkusid aastatel 1986–1991 Tallinna Riiklikus Konservatooriumis prof. Peep Lassmanni klaveriklassis, mille ta lõpetas cum laude. Hinnatud kammermuusikapartnerina töötas Tuuli juba õpingute ajal lauljate klaverisaatjana Tallinna Riiklikus Konservatooriumis.

Õpingud jätkusid Karlsruhe Riikliku Muusikaülikooli magistrantuuris, mille Tuuli lõpetas esmalt klaveri erialal porf. Gunther Haueri juhendamisel ning seejärel klaverikammermuusika erialal prof. Werner Genuiti käe all. Ta on lindistanud muusikat Eesti Raadiole, Saksa Raadiole ja Eesti Televisioonile ning esinenud Saksamaal, Inglismaal, Venemaal, Jaapanis, Islandil, Prantsusmaal jm. Hetkel tegutseb Tuuli pianisti, kammermuusiku ning pedagoogina Islandil.

Koostöö abikaasa Selvadore kammermuusikapartnerina on kestnud 25. aastat.

Tagasi