Muusikauudised

Nargen Festival: Tormis. Unustatud rahvadSellel nädalal saab Nargen Festivali raames kuulda kolmapäeval, 6. augustil kell 19 Tallinnas Hobuveskis ja 7. augustil kell 19, Veljo Tormise 84. sünnipäeval, Mustpeade majas kammerkoor Collegium Musicale esituses Veljo Tormise kooritsüklit „Unustatud rahvad“. Dirigent on Endrik Üksvärav.

Aastatel 1970–1989 loodud kooritsükli „Unustatud rahvad“ aluseks on kuue läänemeresoome rahva – liivi, vadja, isuri, vepsa, ingeri ja karjala – runolaulud. „Teos valmis 25 aastat tagasi. Lõpeb see Hällilauluga, mis Veljo Tormise sõnul nagu hällitaks seda rahvast ehk karjalasi igaviku poole. Ka tsükli teised osad lõpevad nende rahvaste mõttelise hääbumisega ja lahustumisega teiste rahvaste hulka. See kõik on väga mõtlemapanev, on ju ka meid, eestlasi, kõigest üks miljon,“ ütles dirigent Endrik Üksvärav. „Seetõttu pean väga oluliseks selle teose esitamist ja meelde tuletamist, et see kõik ei olnudki nii ammu, kui ka nende kuue rahva keel igapäevaselt kõlas.“

Hobuveskis kõlab teos koos liikumisega, mille on seadnud Inga Vares ja Mari Mägi. Tekste loevad Teele Pärn ja Arno Jürjens. Mustpeade majas on tegemist kontsert-ettekandega ning sellest teeb otseülekande Klassikaraadio.

Kõrgetasemeline kammerkoor Collegium Musicale tegutseb 2010. aastast. Koori dirigent on Endrik Üksvärav ja abidirigent Miina Pärn. Koori repertuaar ulatub renessansist kaasaega, olulisel kohal on vanamuusika ja Eesti heliloojate teosed. Koori eesmärk on pakkuda professionaalsel tasemel esitusi ning rikastada Eesti muusikamaastiku. Koor on osalenud edukalt mitmel rahvusvahelisel konkursil. 2011. aastal võideti Itaalias Gorizias viis esikohta ja Grand Prix ning Itaaliast Arezzost naasti II kohaga Grand Prix’ voorust ja kahe kategooria võiduga. 2012 valmis koori esikplaat „Peegel peeglis“, kus kõlab Arvo Pärdi ja Pärt Uusbergi looming. 2013. aastasse jääb Roxanna Panufniku „Tallinna missa. Elutants“ salvestamine tunnustatud plaadifirmale Warner Classics. Suurimaks ettevõtmiseks 2013. aastal oli Veljo Tormise tsükli „Unustatud rahvad“ täispikkuses esmaettekanne Eestis.

Vaata ka:
Nargen Festival
Collegium Musicale
Klassikaraadio

Tagasi