Muusikauudised

Täna avatakse laulu- ja tantsupeo näitus


Foto: Endel Grensmann ja Rainar Kurbel

13. mail kell 13 avatakse Tallinna Vanasadama Admiraliteedi basseini ääres Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi, Tallinna Sadama ja Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA näitus „Aja puudutus. Laulupeod läbi aegade“.

Näitusega tehakse suvise XXVI laulu- ja XIX tantsupeo auks läbilõige juba 145-aastasest laulu- ja tantsupidude traditsioonist. Peamiselt Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi kogudele tuginedes on loodud värvikas ja haaratav pilt traditsiooni kujunemisest ja muutumisest.

„Näitusel on rõhutud visuaalile, kuid välja on toodud ka eri perioodide ja pidude kohta iseloomulikke tunnuseid. Näiteks 1950. aasta laulupidu on rõhutatult punane, erinevate märkidega on välja toodud ka see, millal lisandusid esimest korda näiteks segakoorid, naistekoorid või mudilased,” selgitas Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi direktor Tanel Veeremaa.

XXVI laulupeo kunstilise juhi, Hirvo Surva sõnul tunneme aja puudutust oma eelkäijate loomingus. „Samamoodi kui laulupeo esimese päeva kontserdil „Aja puudutus” saame osa senistel laulupidudel kõlanud teostest, nii toob ka sadamas avatav näitus meieni puudutusi erinevatel aegadel toimunud pidudelt. Kõigile näitusekülastajatele avaneb nüüd suurepärane võimalus end laulupeolainele sättida“, lisab Surva.

Tallinna Sadama juhatuse esimehe Ain Kaljuranna sõnul on sadamal taas hea meel inimestele linnaruumis avastamisrõõmu pakkuda. „Eesti suurim merevärav on laulupeo kui Eesti rahvuskultuuri ühe olulisema sümboli tutvustamiseks ideaalne paik. Loodame, et nii turistid kui Eesti inimesed pealinnast ja ka kaugemalt satuvad sadama alale jalutama ning tutvuvad juba sel suvel toimuva XXVI laulu- ja XIX tantsupeo looga läbi aja puudutuse.“

Näituse ühes otsas avatakse ka 9 x 3 meetri suurune 2009. aasta „Ta lendab mesipuu poole” üheshingamisel fotograaf Endel Grensmanni eestvedamisel üles võetud unikaalne hiidpanoraamfoto. Näitus jääb Tallinna Vanasadama Admiraliteedi basseini äärde 2015. aasta aprillini.

Vaata ka: Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum

Tagasi