Muusikauudised

Ungaris toimub seitsmendat korda Eesti nädal

Täna, 17. märtsil algab suurim Eesti kultuuri tutvustav üritus Ungaris, mis toimub sel aastal juba seitsmendat korda ja korraga kolmes linnas: Budapestis, Szegedis ja Debrecenis. Sündmuse korraldavad Eesti Instituudi Ungari esindus ja filmistuudio Szimplafilm.

Seekordse Eesti nädala programm keskendub filmilinastustele: Ungari publik saab ülevaate möödunud aastal valminud parimatest Eesti filmidest.

Budapestis algab Eesti nädala filmiprogramm 21. märtsil Eesti-Gruusia koostööfilmi „Mandariinid“ linastusega. Kinopublikul on võimalus kohtuda ka filmi operaatori Rein Kotoviga, kelle visuaalne maailm peaks ungarlastele olema tuttav eelmise aasta Eesti nädala kavas olnud filmist „Seenelkäik“. Teine külaline Eestist on dokumentaalfilmi „Õlimäe õied“ režissöör Heilika Pikkov. Film portreteerib Jeruusalemmas Õlimäel asuva Issanda Taevaminemise kloostri eestlasest nunna, 80. aastates ema Ksenjat. Kavas on ka Ilmar Raagi „Kertu“ ja Veiko Õunpuu „Free range“. Lühifilmiprogrammis on sel korral kolm linateost: Jaan-Erik Nõgisto ja Katrin Maimiku „Foto“, Andres Maimiku ja Katrin Maimiku „Hõbepulm“ ning Monika Siimetsa „Viimane Romeo“.

Ka dokumentaalfilmihuvilistele on mõeldud: sel korral linastuvad Ene-Liis Semperi ja Tiit Ojasoo „Kust tuleb tolm ja kuhu kaob raha“, Aljona Suržikova „Suur-Sõjamäe“ ning Heli Tetlovi „Kosmos“.
Lisaks filmidele on kavas palju muud. Juba 17. märtsil avatakse Budapesti Arhitektuurikeskuses FUGA valik 2013. aasta „LadyFest Tallinna“ näitusest pealkirjaga „Nelgid ja tulbid“. Oma töid eksponeerivad Marge Monko, Eléonore de Montesquiou, Liina Siib ja Tatjana Muravskaja. Näituse avab kuraator Rebeka Põldsam.

Muinasjutuvestjad András Berecz ja Piret Päär astuvad üles ainulaadsel eesti-ungari muinasjutuõhtul Budapestis ja Szegedis.

20. märtsil kell 19.30 esitab Ungari By Heart Quartet Budapesti kontserdipaigas Nyitott Műhely kava eesti muusikast. Esitusele tuleb Arvo Pärdi „Fratres“ ja „Aliinale“, Erkki-Sven Tüüri Sonaat, Veljo Tormise „Lase kiik käia!“ ja Lepo Sumera „Pala aastast 1981“ ja „Quasi improvisata“.

Eesti nädal pakub põnevat ka lastele. Budapestis suurt edu saavutanud Ungari ja Eesti raamatuillustraatorite näitus „Ristipidi lood“ avatakse nüüd Szegedis. Väiksematele koolilastele on mõeldud teatritrupi Kompánia interaktiivne muusikaetendus „Vapper keefir“, mis on inspireeritud Andrus Kivirähki samanimelisest näidendist.

Eesti nädala ajal pakutakse Budapesti bistroos Kazimír traditsioonilisi eesti toite, samas saavad soovijad osaleda eesti keele kiirkursusel.

Täpsem info:
www.esztorszag.hu
budapest@estinst.ee

Tagasi