Muusikauudised

René Eespere autoriõhtu „Fratres – LX“

Sel laupäeval oma 60. sünnipäeva tähistava helilooja René Eespere auks toimub 14. detsembril kell 19 Tallinnas Mustpeade majas kontsert „Fratres – LX“. Helilooja on oma juubelikontserdile valinud järgmise kava:
„Dies natalis“ („Sünnipäev“) (esiettekanne)
„Sententiae veteres” („Iidsed mõtteterad”)
„Curriculum annorum” („Aastate möödumine”)
„Carmina gaudii et tristitiae” („Rõõmu ja kurbuse laulud”, tervikteose esiettekanne)
Kontsert trompetile ja kammerorkestrile
„Respectus” (esiettekanne)
„Epigramm VIII” – „De umbra” („Varjust”, orkestriversiooni esiettekanne)
Kontsert nr. 2 flöödile ja kammerorkestrile

Autori loomingut esitavad ansambel Hortus Musicus Andres Mustoneni juhatusel ja Tallinna Kammerorkester Paul Mägi juhatusel ning Aurelia Eespere (sopran), Indrek Vau (trompet), Heili Rosin (flööt), Olev Ainomäe (oboe), Eda Peäske (harf), Anto Õnnis (löökpillid), Rein Roos (löökpillid) ja Ivo Sillamaa (tšelesta).

Kontserdist teeb otseülekande Klassikaraadio. Lisaks on võimalik Klassikaraadiost kuulata pühapäeval 15. detsembril kell 9.05 saadet „Eesti heliloojad. René Eespere”. Heliloojaga vestleb tema elukäigust ja loomingust Kersti Inno.

Detsembris näeb ilmavalgust ka duubel-CD „Respectus“, millel kõlavad Eespere teosed soolokitarrile ja ansambliteosed kitarriga, esitajateks kitarristid Tiit Peterson, Heiki Mätlik, Esteban Colucci, Donato D´Antonio, Kristo Käo, Vahur Kubja ja Eleftheria Kotzia ning Neeme Punder (flööt), Heili Rosin (flööt), Harry Traksmann (viiul), Aurelia Eespere (sopran), Anto Õnnis (vibrafon) ja Tallinna Kammerorkester Paul Mägi juhatusel. Plaadi on välja andnud Estonian Record Productions.


  René Eespere
  Foto: Gert Kelu
Helilooja ja pedagoog René Eespere on end eesti muusikalukku jäädvustanud paljude armastatud lastelaulude ja isamaaliste koorilauludega („Ärkamise aeg”, „Kodu on püha”), rohkete klaveri- ja kammermuusikateoste ning instrumentaalkontsertidega (vioolale, tšellole, flöödile, viiulile, klarnetile, kitarrile, trompetile). René Eespere on pälvinud Eesti NSV muusika-aastapreemia (1989), 4. klassi „Valgetähe“ ordeni (2001), Eesti Kultuurkapitali preemia „Ela ja sära“ (2001–2002), Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia (2008) ja Eesti Muusikanõukogu preemia (2011). René Eespere on lõpetanud Tallinna Muusikakeskkooli klaveri erialal Valdur Rootsi klassis (1972) ja Tallinna Riikliku Konservatooriumi kompositsiooni erialal Anatoli Garšneki klassis (1977). Aastatel 1977-1979 täiendas ta end Moskva konservatooriumi assistentuur-stažuuris Aram Hatšaturjani ja Aleksei Nikolajevi juhendamisel. René Eespere on ka kauaaegne hinnatud õppejõud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias.

vaata ka:
Eesti Kontsert
Tallinna Kammerorkester
René Eespere

Tagasi