Muusikauudised

Kaisa Roose dirigeerib Pärnus ja Tallinnas

Kontsert „Rahvusvahelised muusikud. Austria“ toob reedel, 8. veebruaril kell 19 Pärnu Kontserdimajas ja pühapäeval, 10. veebruaril kell 18 Mustpeade Majas koos Pärnu Linnaorkestriga publiku ette Eestis sündinud ja praegu Taanis tegutseva dirigendi Kaisa Roose. Kontserdikavas on Friedrich Gulda kontsert tšellole ja puhkpillidele, Igor Stravinski Süit nr. 1, „Danses Concertantes“ ja süit balletist „Pulcinella“, tšellol soleerib Franz Ortner (Austria).

Pärnu Linnaorkestri korraldatav kontsert on järg 2010. aastal alanud kontserdisarjale „Rahvusvahelised muusikud“, mil kodulinna orkestri ette meelitatakse mujalt maailmast pärit muusikuid. Sel korral on vaatevinklis muinasjutulise maatikuga Austria ja tšellist Franz Ortner, dirigeerib Taanis muusikakõrghariduse omandanud ja tänaseni seal toimetav Kaisa Roose.

Taani Kuningliku Muusikaakadeemias orkestridirigeerimise lõpetanud Kaisa Roosel õnnestus võita Taani Kuningliku Balleti dirigendikonkurss ajal, kui ta oli veel tudeng. Konkursi tulemusel usaldati tema kätte Taani Kuninglikus Balleti ja Ooperiteatri Kim Helwegi balleti maailmaesiettekande juhatamine. Samal ajal pärjati eestlanna Taani aasta noore dirigendi preemiaga (1997).

Kaisa Roose sündis Tallinnas1969. Kuue-aastaselt hakkas ta õppima klaverit Tallinna Muusikakeskkoolis. Lõpetanud Tallinna Konservatooriumi koorijuhtimise erialal Ants Üleoja dirigeerimisklassis, jätkas Kaisa õpinguid Taani Kuninglikus Muusikaakadeemias. 1998. aastal lõpetas ta seal Michel Tabachniku dirigeerimisklassi; peale seda on ta end täiendanud K. Sanderlingi ja P. Boulezi dirigeerimise meistriklassides.

Kaisa Roose on olnud tegev kõikide Taani sümfooniaorkestite ees, juhatanud etendusi Taani Kuninglikus Ooperi ja Balletiteatris, Malmö Muusikateatris Rootsis ning olnud külalisdirigent Rootsis, Soomes, Itaalias, Leedus, Costa Ricas ja Equadoris. Kaisa Roose debüüt Eesti kollektiivide ees toimus ERSO ees aprillis 2004 ja viimati 2011. aastal Estonia Teatris „Traviatat“ ja „Luikede järve“ juhatades.

Tihedat koostöö on olnud Kaisa Roosel Taani nüüdismuusika kollektiivi Esbjerg Ensemble’iga, kellega on plaadistatud ka Taani tuntuima kaasaegse helilooja Per Norgaardi muusikat. Neid teoseid oli ka Eesti publikul võimalus kuulda eelmise aasta kevadel mil Esbjerg Ensemble koos Kaisa Roosega oma Skandinaavia tuuril andsid kontserte lisaks ka Peterburgis, Tallinnas ja Pärnus.

Peale kontserte Pärnus ja Tallinnas ootavad Kaisa Rooset veebruarikuus ees kontserdid Malmö Sümfoonia Orkestriga Rootsis.

 

Tšellist Franz Ortner sündis 1980. aastal Viinis muusikute peres. Ta alustas oma klaveriõpinguid Grazi Muusika- ja Esituskunstide ülikoolis, 16aastaselt sai temast tšello eriala õliõpilane Viini Muusikaakadeemias. 2004. aastal jätkas ta muusikaõpinguid Berliini Muusikaakadeemias. Ta on Rahvusvahelise J. Brahmsi Konkursi 2004 ning Bolzano tšellokonkursi „Gradus ad Parnassum“ 2005 laureaat.
2010. aastal valmis tema debüütalbum Brahmsi, Schumani ja Kirchneri loominguga.
Ta on solistina ja esimese tšellistina esinenud väga mitmete orketrite ees Ungaris, Saksamaal, Austrias. Alates 2008. aastast on ta Esbjerg Ensemble’is (Taani) esimene tšellist, mille koosseisus on lai repertuaar barokist kuni nüüdismuusikani.

Tagasi