Muusikauudised

Berliinis esietendub ooperiprojekt Age Veeroosi muusikaga

Sel nädalal esietendub Berliinis ooperiprojekt “Grid”, millele on muusika kirjutanud Age Veeroos. Helilooja koos 6-liikmelise meeskonnaga pälvis selle eest peavõidu Berliini Kaasaegse Ooperi muusikateatri projektide konkursil Operare 2010. Etenduse lähtepunktiks on elu 21. sajandi suurlinnas. See räägib inimese seisundist kiirelt muutuvas keskkonnas: tehnoloogia mõjust ühiskonnale ja sellega seotud uute tajuvormide kujunemisest, reaalse ja virtuaalmaailma suhetest.

Projekti kaasautorid on Korneel Hamers (tekst, Belgia), Julia Rommel (stsenograafia, Saksamaa) ja Julian Bergheim (meediakunstnik, Saksamaa).

Kahest lauljast ja kammeransamblist koosnev esitusgrupis on ülekaalus eesti muusikud: Andres Köster (tenor), Riivo Kallasmaa (oboe), Jandra Puusepp (saksofon), Taavi Kull (dirigent) ning Tammo Sumera (helirežissöör), Ave Sikk (repetiitor) ja Roomet Jakapi (Sprechstimme). Lisaks neile on kaastegevad eesti heliloojatega varemgi koostööd teinud flötist Richard Craig (Šotimaa), sopran Celine Hänni (Šveits) ja kontrabassist Lars Burger (Saksamaa).

Age Veeroosi huvi muusikateatri vastu on pärit juba varasemast ajast. 2008. aastal esietendus Kanuti gildi saalis helilooja enda libretole loodud lühiooper “Tuleloitsija”. 2005. aastal osales ta Hannoveri Staatsoperi sarja Zeitoper kuuluvas kuue helilooja ooperiprojektis „As time goes by”. Nimelt Saksamaaga on heliloojal olnud rohkelt loomingulisi sidemed: 2002. aastal valmis Tübingeni Ülikooli tellimusena vokaalsümfooniline teos „Psalmodia”, 2005. aastal kandis Leipziger Sinfonietta Berliini Filharmoonia saalis ette Veeroosi Prelüüdi Franz Schuberti laulu “Die Nebensonnen” teemal. Saksa filoloogi haridusega Veeroos on omandanud magistrikraadi kompositsioonis Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias ning täiendanud end Karlsruhe Kõrgemas Muusikakoolis. Tema muusika on peen ja täpselt välja töötatud detailidega, tähelepanuga üksikhelidel.

Muusikateatri projekt “Grid” esietendub 21. aprillil kell 20 Kesselhausis, mis kuulub Berliini tähtsamate kultuuriürituste toimumispaikade hulka. Teine etendus antakse samas 22. aprillil. Lavastuse valmimist on toetanud Eesti Kultuurkapital, Kultuuriministeerium ja Välisministeerium.

Tagasi