Muusikauudised

Kontsert “Poeemid Mi’le” Tallinnas ja Tartus

6. ja 8. detsembril on muusikasõpradel võimalik osa saada kontserdist “Poeemid Mi-le”, kus prantsuse heliloojate teoseid esitavad sopran Kai Kallastu, tšellist Villu Vihermäe ja pianist Kadri-Ann Sumera.

6. detsembril Tartu Saksa Kultuuri Instituudis ja 8. detsembril Tallinna Keskraamatukogus hubases õhkkonnas toimuvate kontsertide keskmes on Olivier Messiaen’i laulutsükkel “Poeemid Mi’le”. Veel kõlavad Claude Debussy’ “Väike süit”, Tšellosonaat ning Gabriel Fauré’ “Sicilienne” ja “Romanss”.
Pianist Kadri-Ann Sumera tutvustab esitamisele tulevat kava järgnevalt: “XX sajandi 1. pool on üks huvitavamaid ja kirevamaid ajastuid – kõrvuti võisid eksisteerida täisvereline romantism, impressionism, ekspressionism ja kõik muud väga erinevad –ismid. Selle kava peateos on ühe XX sajandi lääne muusika ühe olulisima, omapäraseima ja mõjukaima helilooja prantslase Olivier Messiaen’i laulutsükkel „Poeemid Mi’le“. Et aga anda aimu, millisesse ajastusse see teos sündis, esitame siin ka Messiaenile eelnenud autorite loomingut – Messiaeni suure eeskuju Debussy Tšellosonaadi ja võluva Süidi ning vaid veidi varem loodud vana kooli meistri, Fauré’ teoseid. Nende autorite käekiri, stiil ja ideed olid kardinaalselt erinevad – ometi on kõigi nende teostes mingit sarnast värvi, prantslaslikku püüdlust ilu ja peenuse poole. 
Fauré kuulub prantsuse hilisromantikute hulka, tema helikeel on ülimalt tundeline, lausa sentimentaalne, väga meloodiline ja naudisklev. Impressionist Debussy muusika on hoopis kirjeldavam, ebaisikulisem, väga värvikas ja kiirelt vahelduvaid kontraste täis.
 „Poeemid Mi’le“ on Messiaeni esimene suurem vokaalteos. See on pühendatud autori esimesele abikaasale Claire Delbos’le, kelle hellitusnimi oli Mi.”.
 

Tagasi