Muusikauudised

Lauri Väinmaa 50

Selle aasta 2. augustil tähistas oma 50. sünnipäeva hinnatud pianist, pedagoog ja kontserdikorraldaja Lauri Väinmaa. Novembrikuus toimub selle sündmuse tähistamiseks kolm kontserti Pärnus, Tartus ja Tallinnas.

Täna, 10. novembril kell 19 leiab Pärnu kontserdimajas aset Väinmaale pühendatud kontsert, kus koos Pärnu Linnaorkestri ja dirigent Jüri Alperteniga astub lavale ka juubilar. Kontserdil kõlavad Ludwig van Beethoveni Klaverikontsert nr. 5 Es-duur ja Sümfoonia nr. 2 D-duur.

Lauri Väinmaa soolokontserdid toimuvad 13. novembril Tartu Ülikooli aulas ja 23. novembril Estonia kontserdisaalis. Hinnatud eesti klaverimuusika esitajana on Väinmaa sel korral valinud kavasse Arvo Pärdi „Diagrammid“ (1958), „Aliinale“ (1976) ja Sonatiini nr. 2 op. 1 (1959). Veel kõlavad juubelikontsertidel Ferenc Liszti 3 Petrarca sonetti, „Variatsioonid Bachi teemale“ ning Beethoveni Sonaadid op. 27 nr. 2 („Kuupaiste“) ja op. 53 („Waldstein“).

Lauri Väinmaa repertuaari kuulub peaaegu kogu Beethoveni klaverilooming, palju romantilist (Brahms, Liszt) ning 20. sajandi muusikat (Uus-Viini koolkond, Schnittke, Ligeti, Stockhausen). Väinmaa on olnud Peeter Vähi, Urmas Sisaski, Toivo Tulevi, Ester Mägi, Eino Tambergi, Jaan Räätsa jt teoste esmaesitaja, samuti kuulub tema repertuaari Eduard Tubina, Heino Elleri, Rudolf Tobiase ja Arvo Pärdi klaverimuusika. Väinmaa on teinud salvestisi mitmele plaadifirmale, televisioonile ning raadiole (näiteks 1993. aastal BBC-le kõik Pärdi klaveriteosed). Alates 1987. aastast on Väinmaa töötanud õppejõuna Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias ning 2000. aastast ka Tamperes. Ta on rahvusvahelise pianistide festivali „Klaver“ algataja ja kunstiline juht.


Lauri Väinmaa
 

Tagasi