Muusikauudised

Kontsert „Mozart Tallinnas“

 

Homme, 30. septembril toimub Estonia kontserdisaalis kontsert „Mozart Tallinnas“, kus Erkki-Sven Tüüri ja Wolfgang Amadeus Mozarti teoseid esitavad pianist Kalle Randalu, dirigent Christoph Poppen ja Eesti Riiklik Sümfooniaorkester. Kontsert kuulub ERSO sarja „Meistriklass“.

„Mozart Tallinnas“ kavasse kuuluvad Mozarti Sümfoonia nr. 41 „Jupiter“, Klaverikontsert nr. 27 ning Erkki-Sven Tüüri „Lighthouse“ (1997).
Igor Garšnek on Tüüri teosest kirjutanud järgnevalt: „“Lighthouse” keelpillidele on kirjutatud Ansbachi Bachi festivali tellimusel ning selle juhtmotiiv näib olevat omamoodi sillaks, mis ühendab tänast Tüüri In Spe aegadega. Teose arendust võib iseloomustada kui katkematut variatsioonilisust ning pidevat faktuurimängu — ühest kujundist saab nagu juuretisest alguse kogu muusikalise materjali “polüfooniline kääritamine”. Selle käärimise tulemusena valmib lõpuks ka fuuga, mis pole aga sugugi traditsiooniline teema ja vastuse konstruktsioon, vaid pigem vabas vormis kaanonlik multifooniline kompleks. Lõpupoole polüfoonilisus pisut taandub ning madalas registris saab üha konkreetsemad piirjooned barokiajastu nn ristimotiivi kontuur, millest kumab läbi ka mitmeid B-A-C-H-figuuri tuletisi. Teose pealkiri tähendab muidugi tuletorni – eks ole ju Johann Sebastian Bach see võimas tuletorn, mis kõrgbaroki harjale kerkinuna on orientiiriks olnud vist kõigile muusikuile.“.

Mozarti viimase, 27. klaverikontserdi soolokadentside käsikirjad asuvad juba  ligi poolteist sajandit Eesti Ajaloomuuseumis. Eestisse sattusid nad tänu baltisaksa kunstnik Gustav Adolf  Hippiusele, kes 200 aastat tagasi Euroopas reisides on muuhulgas portreteerinud Beethovenit, kohtunud Mozarti klaverimeistriga, kellelt ostis helilooja autograafid, ning seejärel ka Mozarti õega, kes rariteetsete käsikirjade autorlust on kinnitanud. Käsikirjad on käesoleva aasta juunikuust eksponeeritud Eesti Ajaloomuuseumi Suurgildi hoones. Koostöös Eesti Ajaloomuuseumiga tuuakse haruldused 30. septembriks Estonia kontserdisaali ning kõigil kontserdikülastajatel on võimalus oma silmaga Mozarti autograafe vaadata.

Kontserdi solist on eesti tuntumaid Mozarti-interpreete Kalle Randalu, dirigeerib Christoph Poppen, kes on erilist tähelepanu pälvinud innovatiivsete kontserdikavade koostamise ja esitamisega, kus omavahel on ühendatud klassikaline ja kaasaegne repertuaar.  

Tagasi