Muusikauudised

Erkki-Sven Tüüri autorikontsert


Erkki-Sven Tüür
Foto: Taavi Kull
27. septembril kell 19 toimub Tallinnas Rotermanni soolalaos Erkki-Sven Tüüri autorikontsert, mis kuulub Eesti Heliloojate Liidu ja linnaosavalitsuste koostöös sündinud sarja “Resideeruv helilooja igale Tallinna linnaosale”. Läbi aasta kestev sündmuste sari kuulub Euroopa kultuuripealinn Tallinn 2011 kavasse.

Põhiosa Tüüri loomingus moodustab instrumentaalmuusika. Ta on kirjutanud kaheksa sümfooniat, mitmeid instrumentaalkontserte, kammerteoseid ja ooperi. Tema autorikontserdi kava sisaldab nii koorimuusikat kui ka kammerteoseid. Eesti esiettekandele tuleb “Sünergia” viiulile ja tšellole (2010).

Lisaks kuuleb 1996. aasta teost “Symbiosis” viiulile ja kontrabassile ning kooriteoseid “Salve Regina” meeskoorile ja vanamuusikaansamblile (2005) ja “Psalmoodia” segakoorile ja vanamuusikaansamblile (1993/2005). Esinevad Harry Traksmann (viiul), Kaido Kelder (tšello), Mati Lukk (kontrabass), Kammerkoor Collegium Musicale (kunstiline juht Endrik Üksvärav) ja vanamuusikaansambel Hortus Musicus (kunstiline juht Andres Mustonen), juhatab Andres Mustonen. Kontserdile on kesklinna linnaruumist video loonud kunstnik Margit Greinöcker Austriast, keda paelus Rotermanni kvartali arhitektuur, samuti uue ja vana vaheldumine kesklinnas.

Erkki-Sven Tüür on praegusaja üks Eesti kuulsamaid heliloojaid. Tema muusika on jõuline ja ekspressiivne, samas varjundirikas ja mitmekihiline. Rokkmuusikuna alustanud helilooja loomingus on leidunud ka hiljem roki ja džässi mõjutusi, nüüdseks pea kümme aastat on ta kasutanud enda kujundatud vektoriaalset kompositsioonitehnikat. Tüüri teosed valmivad enamasti nimekate välisinterpreetide tellimusel ja jõuavad sageli enne kodupublikut maailma lavadele. Tihe loominguline koostöö seob Tüüri ka eesti interpreetidega, kelle hulgas on Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Tallinna Kammerorkester, NYYD Ensemble, Eesti Riiklik Sümfooniaorkester. Heliplaate Tüüri muusikaga on andnud välja firmad ECM, BIS, Erdenklang, Ondine, Virgin, Teldec jpt.

Tüüri resideerumisprogramm saab alguse 23. septembril, kui kohtumisel loominguõpilastega Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis peab helilooja loengu kaasaegsest orkestrimuusikast. Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli, Heino Elleri nimelise Tartu Muusikakooli ja Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia bändid on ette valmistanud kontserdi “Tribuut In spe-le”, mida saab kuulata 28. septembril kell 20 Tartu Jazzklubi Vilde Lokaalis, 29. septembril kell 21 Tallinnas NO99 Jazziklubis ja 30. septembril kell 19 Viljandi muusikakooli saalis.

Järgnevatel kuudel on programmi “Resideeruv helilooja igale Tallinna linnaosale” keskmes Urmas Sisask Lasnamäel (oktoober) ja Tõnu Kõrvits Nõmmel (november).

Tagasi