Muusikauudised

Tiit Kuusik 100

11. septembril 2011 möödus 100 aastat Eesti kõigi aegade ühe silmapaistvaima baritoni Tiit Kuusiku (11.09.191115.08.1990) sünnist.

Lõpetanud Tallinna konservatooriumi 1938. aastal professor Aleksander Arderi lauluklassis, algas Tiit Kuusiku tähelend samal aastal võiduga Viini rahvusvahelisel lauljate konkursil. Võiduga kaasnes leping Viini Volksoperis hooajaks 1938/39. Aastatel 1940–1988 oli Tiit Kuusik teater Estonia solist, hooajal 1942/43 laulis ta Kasseli Riigiooperis.
Tiit Kuusik oli pika lauljakarjääriga jõuline bariton ja püsis kõrgvormis ning laulis tehniliselt nõudlikku repertuaari veel hilises eas. Tema suure ulatusega häälele olid iseloomulikud dramaatiline jõud, eeskujulik vokaaltehnika, sisenduslik energia ja varjundirikas kõla.
Lisaks ooperile oli Tiit Kuusik Eesti üks parimaid kammerlaulu viljelejaid ja saksa liedi - romantiliste soololaulude esitajaid. Tema rikkalikus repertuaaris oli üle kuuesaja romansi ja laulu.
Aastail 1940
1990 oli Tiit Kuusik õppejõud Tallinna Riiklikus Konservatooriumis, tema õpilaste seas olid mitmed hilisemad Eesti ooperi tipud: Georg Ots, Aino Külvand, Ester Lepa, laulupedagoogid Raimund Alango ja Alice Roolaid.

17. septembril kell 19 toimub Rahvusooperis Estonia Tiit Kuusikule pühendatud ooperigala. Rahvusooper Estonia solistide, koori ja orkestri esituses tulevad ettekandele katkendid Gioacchino Rossini, Giuseppe Verdi ja Richard Wagneri ooperitest. Gala külalisesinejaks on paljudel maailma ooperilavadel tuntud bass Ain Anger. Dirigeerib Arvo Volmer, lavastaja on Arne Mikk.

9. septembril korraldati Tiit Kuusiku mälestuseks tema sünnilinnas Pärnus kontsertõhtu „Tiit Kuusikule mõeldes“, mis leidis aset Pärnu Kuninga tänava põhikoolis, endises Pärnu poeglaste gümnaasiumis, kus õppis Tiit Kuusik. Maestrot meenutasid ja laulsid tema endised kolleegid ning lavapartnerid Margarita Voites, Urve Tauts, Mati Palm ja Peterburi Maria teatri kauaaegne esitenor Aleksandr Dedik. Klaveril saatis Helin Kapten, õhtut juhtis Toomas Kuter.
Samal õhtul kuulutati välja Tiit Kuusiku nimeline I rahvusvaheline kammerlauljate konkurss, mis toimub Pärnu Kuninga tänava põhikooli aulas 27.–30. oktoobrini.
http://www.kuter.eu/kuusik/

 

* Kuula heliülesvõtteid Tiit Kuusiku esitustest Klassikaraadio sarjas „Eesti interpreedid“.

* Kuula saadet „Tiit Kuusik 100“ Klassikaraadio sarjas „Legend“.
Lauljat meenutavad kolleegid Estonia teatrist: Anu Kaal, Mati Palm ja Arne Mikk. Tiit Kuusikut kuuleb nii sõnas kui ka laulus arhiivilintidelt. Saate koostas Kersti Inno.

Tagasi