Muusikauudised

Jaapani pianist Takahiro Akiba mängib Tallinna Raekojas eesti muusikat

 26. juulil esineb Tallinna Raekojas Jaapani pianist Takahiro Akiba. J.S. Bachi, S. Rahmaninovi ja jaapani helilooja Sonomi teoste kõrval on külalise kavas ka eesti klaverimuusika: Eduard Tubina „Ballaadi Mart Saare teemale“ (1945) ja Tõnu Kõrvitsa „Talve tee“(2004).

Takahiro Akiba (s. 1984 Yokohamas) on andekas ja aktiivselt tegutsev kontsertpianist, kelle üheks erihuviks on eesti muusika. Aastail 2003–2007 õppis ta professor Hideto Nishikawa juhendamisel Tōkyō Kunstide Ülikooli (endine nimetus: Tōkyō Kaunite Kunstide ja Muusika Ülikool) muusikaosakonnas ning lõpetas selle cum laude, pälvides ühena neljast parimast lõpetajast Ataka-nimelise preemia. 2007–2009 jätkas ta samas professor Kenji Watanabe juures magistriõpinguid.

2009–2011 täiendas Akiba end Moskva Riiklikus Konservatooriumis professorite Mihhail Olenjevi ja Viktor Meržanovi juures. Teda on eraviisiliselt juhendanud ka Viktor Bunin (Moskva), Hideyo Harada (Tōkyō) ja Anahit Nersesjan (Jerevan). Akiba on osalenud ka Vladimir Troppi ja Viktor Meržanovi meistrikursustel, võitnud mitmeid auhindu, andnud soolokontserte ja mänginud koos mitmete Jaapani orkestritega. 2008. aastal esines ta dirigent Seiji Ozawa kutsel soolokontserdiga Tōkyō ooperifestivalil Nomori. 2010. a. toimus ka soolokontsert S. E. Feinbergi muusikafestivalil Moskvas.

Eesti muusikaga on Takahiro Akibal eriline side. Ta on Rahvusvahelise Eduard Tubina Ühingu liige aastast 2002 ning  Eesti-Jaapani Assotsiatsiooni liige aastast 2006. Alates 2003. aastast on ta Jaapanis esitanud eesti klaverimuusikat. 2004. aastal algatas ta eesti muusikat tutvustava kontserdisarja Eesti Muusika Projekt, mille raames on Jaapanis kõlanud Eduard Tubina, Tõnu Kõrvitsa, Urmas Sisaski, Eduard Oja, Jaan Koha, Heino Elleri, Arvo Pärdi, Lepo Sumera, Jüri Reinvere jt eesti heliloojate klaveriteosed. Akiba magistritöö „Eduard Tubina 2. klaverisonaadi orgaaniline struktuur” on esimene jaapani keeles ilmunud teaduslik uurimus eesti muusikast. Akiba on avaldanud ka artikleid eesti muusikast, sealhulgas kirjutise Urmas Sisaski „Tähistaeva tsüklist“ Jaapani muusikaajakirjas Musica Nova (2008).

26. juulil esitab Takahiro Akiba Tallinna Reakojas Johann Sebastian Bachi Partita h-moll, kaks osa jaapani helilooja Sonomi (S. Horii) teosest „Shunrei“ (1980), Sergei Rahmaninovi „Variatsioonid Corelli teemale“, Tõnu Kõrvitsa „Talve tee“ ja Eduard Tubina „Ballaad Mart Saare teemale“. Viimased kaks kõlasid Akiba ettekandes ka eesti klaverimuusika kontserdil „Vaikivad meeleolud“, mis leidis aset 9. veebruaril 2011 Tōkyō Ichigaya luterliku kiriku saalis. Kontsert leidis positiivse vastukaja Jaapani muusikaajakirjas Musica Nova. Arvustuse autor,  muusikakriitik Yūdai Majima hindas kõrgelt Takahiro Akiba musikaalsust ja tundlikku fraseerimisoskust., mis “tõi säravalt esile eesti  muusikasse kätketud sisemise kirglikkuse ja emotsionaalsuse“ ning „kandis kuulajateni iga meeleolunüansi“.

Takahiro Akiba kontserdi korraldaja on Eesti-Jaapani Assotsiatsioon ja seda toetab LHV Pank.

Lisainformatsioon aadressil: http://www.takahiroakiba.com/

Tagasi