Muusikauudised

Edgar Arro 100

 

24. märtsil möödub 100 aastat helilooja, organisti ja pedagoogi Edgar Arro sünnist. Arro lõpetas Tallinna Konservatooriumi 1935. aastal August Topmani oreliklassis ning 1939. aastal kompositsioonierialal Artur Kapi juures. Ta on töötanud Riigi Ringhäälingu organistina, juhatanud laulukoore ning olnud pikaajaline pedagoog Tallinna Riiklikus Konservatooriumis. Edgar Arro on kirjutanud kammermuusikat erinevatele ansamblikoosseisudele ning sooloinstrumentidele, samuti soololaule. Arvukatest koorilauludest on mitmed kõlanud ka laulupidudel („Õnn“, Vihule“, „Rahvaste sõprus“, Heinal“, „Kiigelaul“). Oma ajal olid ülipopulaarsed Arro levilaulud nagu ka koos Leo Normetiga kirjutatud operetid „Rummu Jüri” (1954) ja „Tuled kodusadamas” (1958). Rahvusvahelise tunnustuse on Arro saavutanud rahvusliku helikeelega ja enamasti rahvaviisidel baseeruvate oreliteostega.

Tema sünniaastapäevale on sel nädalal pühendatud mitmeid sündmusi.

 

 

Eesti Kontsert pakub kahte kontserti ansamblilt Arrotajad koosseisus Anneli Kont-Rahtola (rahvalaul, viiul, setu ja hiiu kannel), Celia Roose (rahvalaul, torupill, karmoška, vile, kannel) ja Ene Salumäe (orel, rahvalaul, kannel). Edgar Arro eesti rahvaviiside oreliseadete ning nende algupäraste rahvalaulude ja pillilugusid tutvustava ansambli kavas on ka seekord rahvapärased koraaliseaded ning Edgar Arro originaallooming. Kontserdid leiavad aset 23. märtsil kell 19 Tartu Jaani kirikus ja 24. märtsil kell 19 Tallinna Jaani kirikus.

 

24. märtsil kell 16 toimub Teatri- ja Muusikamuuseumi sinise laega saalis muuseumiõhtu „Meditatsioon – Edgar Arro 100”. Räägivad Uno Veenre, Veljo Tormis, Silvia Urb, Ines Rannap ja Teet Arro. Elavat muusikat pakub Tallinna Linnateatri meeskvartett Riina Roose juhendamisel ning noor pianist Marit Oja. Muuseumi orelil musitseerib Ene Salumäe. Avatud on väljapanek Edgar Arro arhiivi materjalidest.

 

Arro looming kõlab Ene Salumäe esituses ka 26. märtsil kell 12 Tallinna Toomkirikus Eesti Muusika Päevade kontserdil, kus tuleb esitusele ka Veljo Tormise uudisteos.

 

Aprillis on Arro muusika kavas kontsertidel sarjast „Heliloojad-juubilarid“ – Edgar Arro (100) ja Lembit Veevo (85). Esinevad Tallinna Kammerkoor, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia segakoor, Musamari segakoor, Vanalinna segakoor, kammerkoorid A. Le Coq ja Camerata Universitatis. Kontserdid toimuvad 7. aprillil kell 19 Tartu Ülikooli aulas ja 8. aprillil Tallinnas Mustpeade majas. Lisainfo Eesti Kammerkooride Liidust.

 

20. märtsil oli Klassikaraadios eetris Kersti Inno koostatud portreesaade Edgar Arrost, kus mitmekülgsest muusikust räägivad tema poeg Teet Arro, muusikateadlane Tiia Järg, helilooja Veljo Tormis, organist Ene Salumäe ja arhiivilindilt Edgar Arro ise. Saadet on võimalik kordusena kuulata 22. märtsil kell 16.05 või juba kohe järelkuulatavana siin.

Tagasi