Muusikauudised

Timo Steineri uudisooper „2 pead“

10. juunil esietendub Nargen Festivali raames uus eesti ooper – Timo Steineri „2 pead“. Maarja Kangro libretole kirjutatud ooperi lavastaja on Mart Koldits, kunstnik Pille Jänes ja koreograaf Renate Valme. Nelja tegelasega lavatükis laulavad peaosi Rahvusooper Estonia solistid Juuli Lill (metsosopran), Oliver Kuusik (tenor) ja René Soom (bariton) ning Eesti Rahvusmeeskoori solist Olari Viikholm (bass). Tõnu Kaljuste juhatusel on kaastegevad Nargenfestivali koor ning Eesti Riiklik Sümfooniaorkester. „2 pead“ tuleb esiettekandele Noblessneri valukojas kell 22.

Ooperi „2 pead“ aluseks on tõestisündinud lugu Vene kirurgist Vladimir Demihhovist, kes 1950. aastatel viis läbi hulga eksperimente kirurgia võimaluste uurimiseks inimkonna hüvanguks. Oma katsete käigus siirdas Demihhov suurtele koertele kutsika päid koos esikäppadega, tekitades kokku 20 sellist kahepäist koera. Ooperi peategelasteks on vana lojaalne koer Sultan ja noor revolutsiooniliselt meelestatud Šarik. Toimub operatsioon. Segakoer hääbub. Eksperimenteerijad muutuvad.


Timo Steiner
Foto: Ülo Josing
   Timo Steiner on avatud mõttelaadiga helilooja, kelle muusikale on omased mängulised stiilikontrastid. Käesolevas ooperis leidub nii barokseid vokaliise kui ka olmemuusika jooni. „2 pead“ on Steineri teine ooper. Tema esikooper „Kosjas“ Andrus Kivirähki libretole esietendus Rahvusooperis Estonia 2004. aastal. Lisaks kuulub Steineri loomingunimekirja ka teatraalne kantaat „Kuked ja kanad ehk monument Muneja-Kukele“ solistidele, koorile ja sümfooniaorkestrile (libreto Maarja Kangrolt).

Timo Steineri ooper „2 pead“ on loodud Nargen Festivali tellimusel. Lisaks esietendusele on Steineri uut ooperit võimalik Noblessneri valukojas näha ja kuulata ka 11. ja 12. juunil algusega kell 18. Ettekanded kuuluvad Euroopa kultuuripealinn Tallinn 2011 ürituste programmi.

Tagasi