Muusikauudised

Tatjana Kozlova ja Sven Sosnitski teosed Rostrumil

Tänavusel rahvusvahelisel heliloojate rostrumil esindavad Eestit Sven Sosnitski ja Tatjana Kozlova teosed. Üks tähtsamaid nüüdismuusika foorumeid toimuv tänavu 7.–10. juunini Viinis. Rahvusvahelise Muusikanõukogu ja Austria Raadio korraldataval üritusel osaleb sel aastal 28 raadiojaama kogu maailmast. Tulemused selguvad 10. juuni õhtuks, rostrumi žüriisse kuulub ka Klassikaraadio peatoimetaja Tiia Teder.


Tatjana Kozlova
Foto: Klassikaraadio

 

Sven Sosnitski
Foto: Klassikaraadio


Tatjana Kozlova (1977) “Disintegration Chain” (“Lagunemisahel”) on loodud kammeransamblile ja heliobjektidele. Salvestuse on tehtud teose esiettekandelt festivalil Eesti musuika päevad”, esitajateks Curious Chamber Players Rei Munakata juhatusel. Helilooja ütleb teose kohta järgmist: “Muusika on justkui üks võluv universum, kus võivad aset leida sellised transformatsioonid, mida reaalelu ei võiamlda. Metall võib muunuda klaasiks ja klaas omakorda iseenda algallikaks liivaks”. Kozlova muusika kõlab Rostrumil juba kolmandat korda: aastal 2004 pälvis ta teos “Made of hot glass” võistlusel Pariisis noorte kategoorias III koha, 2008. aastal esindas Kozlova Eestit Dublinis teosega “Circles”.

Sven Sosnitski (1987) “Solara” elektroonikale ja akustilistele instrumentidele lähtub “tumeda tähe” ideest, kus kiirgav allikas neelab oma energia. Muusikamaterjali esitavad Kristi Mühling (kannel), Helena Tuuling (bassklarnet) ja Indrek Pajus (kontrabass). Sosnitski õpib 2009. aastast Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias elektronmuusika erialal Margo Kõlari ja Tõnu Kõrvitsa juures.

Rahvusvaheline heliloojate rostrum on raadio vahendusel toimuv heliloomingu konkurss, milles osalevad maailma raadiojaamade helisalvestised nüüdismuusikast. Rostrumi eesmärk on tutvustada ja levitada uut muusikat rahvusraadio vahendusel üle maailma. Parimad teosed kõlavad järgneva hooaja jooksul enam kui kolmekümnes maailma raadiojaamas.

Tänavu toimub rostrum juba 58. korda, Eesti osaleb võistlusel alates 1994. aastast. Eesti helilooming on sagelili tunnustust pälvinud: noorte heliloojate kategooria on võitnud Mari Vihmand (1996), Jüri Reinvere (2000) ja Ülo Krigul (2007) ning rostrumi põhikategoorias on saavutanud esikoha  2004. aastal Helena Tulve teos „Sula“.

Tagasi