Muusikauudised

NYYD Ensemble’i avakontserdil tuleb esiettekandele Toivo Tulevi Tšellokontsert

Septembri alguses toimuvad Tallinnas ja Tartus NYYD Ensemble’i hooaja avakontserdid, mille kavas on ka Toivo Tulevi uus teos – esiettekandele tuleb ansambli tellimusel valminud tšellokontsert pealkirjaga „Before” („Silmitsi”). Tulevi esimese tšellokontserdi sündi on inspireerinud 8. sajandist pärit „Bede’i surmalaul”.

Tartus mängitakse esmakordselt ka Tulevi varasemat ansambliteost „Be lost in the Call” (2003), mis valmis Berliini festivali MaerzMuzik tellimusel ja mille esiettekande tegi 2003. aastal Berliini Filharmoonias samuti NYYD Ensemble Olari Eltsi juhatusel.

Avakontserdil tuleb ettekandele ka Galina Grigorjeva „Lõputu kaanon” (2006) keelpillikvartetile, mille esiettekanne RTÉ Vanbrugh kvartetilt (Iirimaa) toimus hiljuti David Oistrahhi festivali raames KUMU’s. Galina Grigorjeva on NYYD Ensemble’i juures resideeriv helilooja hooajal 2006/2007.

NYYD Ensemble’i tellimusena on avakontserdi kavas ka San Diegos sündinud ja Saksamaal elava silmapaistva nüüdismuusika looja Jay Schwartzi „Muusika kammeransamblile” (2006). Uue muusika klassikat esindab käesoleval aastal lahkunud György Ligeti oreliteos „Volumina” (1961). Tallinna kontserdil mängitakse ka 20. sajandi prantsuse helilooja ja organisti Jean Langlais’ „Pala vabas vormis” (1935) orelile ja keelpillikvartetile.

NYYD Ensemble’i hooaja avakontserdid toimuvad 7. septembril Tartu Ülikooli aulas ja 10. septembril Tallinna Niguliste kirikus. Kaasa teevad organist Aare-Paul Lattik ja tšellist Teet Järvi. 

Tagasi