Muusikauudised

Rahvusooper Estonia tähistab 100. sünnipäeva

Käesoleval hooajal tähistab Rahvusooper Estonia oma sajandat sünnipäeva. 1906. aastal sai laulu- ja mänguseltsist „Estonia” kutseline teater, kus kaks aastat hiljem hakati lavastama ka oopereid ja operette. Tähtpäeva auks toimub 6.–24. septembrini juubelifestival "Estonia – 100", mille vältel etendatakse Rahvusooperi parimaid lavateoseid, korraldatakse näitusi, kus eksponeeritakse dekoratsiooni- ja kostüümikavandeid ning plakateid ja esitletakse uusi raamatuid ning CD-plaate.

Festivali kõrghetkeks on galaetendus 16. septembril, mil möödub täpselt 100 aastat Estonia teatri asutamisest. Juubelisünnipäevale on pühendatud ka septembris esietenduv Anton Hansen Tammsaare draama "Juudit" Katri Aaslav-Tepandi lavastuses, millega meenutatakse Estoniat kui kunagist draamateatrit. Uuslavastuse muusika autor on Helena Tulve.

Maailma ooperiklassika kõrval püsivad Rahvusooper Estonia laval ka uuel hooajal eesti heliloojate lavateosed: René Eespere ooper „Gurmaanid -2” (2002/2005) ja Tõnis Kaumanni lasteooper „Mina – Napoleon!” (2004).

Hooaja suursündmuseks on Erkki-Sven Tüüri ooperi „Wallenberg” (2001) esmalavastus Eestis 1. juunil 2007. „Wallenberg” on lugu holokaustist, ooperi nimikangelaseks on II maailmasõja päevil tuhandeid juute päästnud Rootsi ärimees Raoul Wallenberg. Teos valmis Dortmundi Ooperi tellimusel ja tuli seal maailmaesiettekandele 2001. aastal. Rahvusooperis Estonia lavastab „Wallenbergi” Moskva ooperiteatri „Helikon” kunstiline juht Dmitri Bertman, nimiosalist kehastab soome bariton Hannu Niemelä. Ooperi muusikaline juht on Arvo Volmer. 

Tagasi