Muusikauudised

Algamas on uus kontserdihooaeg

13. septembril toimuva avakontserdiga alustab uut hooaega Eesti suurim kontserdiorganisatsioon Eesti Kontsert. Estonia kontserdisaalis esinevad Bochumi Sümfoonikud (Saksamaa) ja Eesti Rahvusmeeskoor Steven Sloane’i (USA) juhatusel, solistid on Gal James (sopran, Iisrael) ja Aleksandr Anissimov (bass, Venemaa). Kavas on Leonard Bernsteini 1. sümfoonia ja Dmitri Šostakovitši 13. sümfoonia. 14., 15. ja 16. septembril toimuvad avakontserdid ka Vanemuise, Jõhvi ja Pärnu kontserdimajades.

Uuel hooajal pakub EK sadu kontserte, väljapaistvate külalisinterpreetide hulgas kuuluvad Tokyo String Quartet, Grieg Trio, Roland Zollmann, Cyprien Katsaris, Mauricio Kagel, Freddy Cole Quartet, Swingle Singers, King´s Singers jt.
20.–27. oktoobrini toimub V rahvusvaheline pianistide festival “Klaver 2006”, kus kõlab ka eesti uus muusika: Tõnu Kõrvitsa uus klaverioopus Marko Martini esituses ning Jüri Reinvere uudisteos neljale klaverile ja koorile, esitajaiks Taavi Kerikmäe, Marrit Gerretz-Traksmann, Sten Lassmann, Kai Ratassepp ja segakoor Latvija (Läti).

Eesti Riiklik Sümfooniaorkester alustab hooaega 8. septembril Estonia kontserdisaalis Nikolai Aleksejevi juhatusel. Rahmaninovi I klaverikontserdi (solist Eldar Nebolsin Hispaaniast) ja Šostakovitši VI sümfoonia kõrval on kavas ka Heino Elleri sümfooniline poeem „Koit”. Sügishooajal seisavad orkestri ees ka Paavo Järvi, Olari Elts, Paul Mägi, Eivind Gullberg Jensen (Norra), Ronald Zollman (Belgia), Johannes Goritzki (Saksamaa) ja Kaisa Roose. Valdavalt lääne ja vene klassikast koosneva repertuaari kõrval tulevad ettekandele ka Raimo Kangro „Display nr. 8. Schuberti portree” (1995) ja Lepo Sumera I sümfoonia (1981).
20. detsembril tähistab ERSO Estonia kontserdisaalis oma 80. sünnipäeva, kontserti Johannes Brahmsi loomingust dirigeerib Paavo Järvi. 18. detsembril 1926 läks esimest korda eetrisse Tallinna Raadio-Ringhäälingu kontsert praeguse Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri eelkäijalt, triolt Hugo Schützi juhatusel. Alates 1975. aastast kannab orkester nimetust Eesti Riiklik Sümfooniaorkester. ERSO peadirigendid on olnud Olav Roots, Roman Matsov, Neeme Järvi, Peeter Lilje, Leo Krämer ja Arvo Volmer. 2001. aasta sügisest on orkestri peadirigent ja kunstiline juht Nikolai Aleksejev Peterburist.

Tallinna Filharmoonia avakontsert toimub 14. septembril Estonia kontserdisaalis ja on pühendatud Dmitri Šostakovitši 100. sünniaastapäevale. Kavas on Šostakovitši Tšellokontsert nr. 1 ja Sümfoonia nr. 14, Tallinna Kammerorkestrit juhatab Eri Klas, solistid on Pille Lill (sopran), Leonid Savitski (bass) ja Silver Ainomäe (tšello).
12. oktoobril toob Tallinna Filharmoonia publiku ette kontserdi eesti muusikast: Tallinna Metodisti kirikus tuleb ettekandele kava, milles kõlavad Erkki-Sven Tüüri, Lepo Sumera, Märt-Matis Lille, Tõnis Kaumanni ja Malle Maltise teosed, Tallinna Kammerorkestrit dirigeerib Risto Joost. 2. novembri hingedepäeva kontserdil tuleb Toomkirikus esiettekandele Arvo Pärdi teose „Für Lennart in memoriam” uus versioon, Tallinna Kammerorkestrit juhatab Andres Mustonen.

Eesti Filharmoonia Kammerkoor alustab oma hooaega 10. ja 11. septembril kontsertidega Poolas, kus teine kontsert on pühendatud Arvo Pärdi loomingule. Uuel hooajal on kammerkoori kavas ka Arvo Pärdi "Kanon pokajanen" (30. ja 31. oktoobril Niguliste kirikus).
11. novembril toimub Niguliste kirikus Toivo Tulevi autoriõhtu. Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Tallinna Kammerorkestri juhatab Paul Hillier, solistid on Kädy Plaas, Robin Blaze ja Mati Turi.  

Tagasi