Muusikauudised

Johan Tamvergi juubelikontsert: oratoorium „Taavet ja Koljat”

3. oktoobril tuleb Estonia kontserdisaalis ettekandele Johan Tamvergi oratoorium „Taavet ja Koljat” (1934) meeskoorile, meesolistidele, orelile ja sümfooniaorkestrile. Esitusega tähistatakse helilooja 100. sünniaastapäeva.

Johan Tamverk (1906–1988) lõpetas 1929. aastal Tallinna Konservatooriumis Artur Kapi kompositsiooniklassi. Tema loomingus moodustab olulise osa vaimulik muusika, sealhulgas vokaalsümfoonilised ja kooriteosed.

Oratooriumi "Taavet ja Koljat" tellijaks oli omaaegne Tallinna Meestelaulu Seltsi meeskoori dirigent ja Johan Tamvergi oreliõpetaja August Topman. Teose esiettekandel 8. detsembril 1934 Tallinnas osalesid sõjaeelse eesti muusika esinduslikud jõud: Tallinna Meestelaulu Seltsi koor ja Ringhäälingu orkester (mis oli suurendatud 250-liikmeliseks), solistid olid Karl Ots, Benno Hansen ja Karl Viitol, orelipartiid mängis Hugo Lepnurm.

Oratooriumi „Taavet ja Koljat” kannavad seekord ette Eesti Rahvusmeeskoor ja Rahvusooper „Estonia” sümfooniaorkester Mihhail Gertsi juhatusel, solistid on Mati Turi, Uku Joller ja Priit Volmer, orelit mängib Ene Salumäe. 

Tagasi