Muusikauudised

Helena Tulve uudisteose esiettekanne galeriis ArtDepoo

27. märtsil kõlab galeriis ArtDepoo Eesti-esiettekandes Helena Tulve soolokandele kirjutatud teos "Silmaja" (2006). Tegemist on ansambli "Resonabilis" kolmanda kontserdiga sarjast "ReVisioon II", mis toob muusikat Tallinna kunstigaleriidesse. Seekordse kontserdi kavasse kuuluvad ka Malle Maltise (1977) "Lumevaikus" häälele ja poldimängule (2007, Jaan Kaplinski ja Ilmar Laabani tekst), Age Hirve (1974) "Enesekaotus" häälele ja altflöödile (2002, Ilmar Laabani tekst) ning Salvatore Sciarrino, Krzysztof Penderecki ja läti helilooja Santa Ratniece (1977) teosed. Galeriis on üleval Eda Lõhmuse näitus "Ülespoole".

2002. aastal Tarmo Johannese ja Kristi Mühlingu poolt asutatud ansambel "Resonabilis" on pühendunud nüüdismuusika esitamisele. Ansambli keskmeks on eesti kromaatiline kannel, millele lisanduvad flööt, tšello, vokaal ja vajadusel ka teised pillid. Ansambli põhikooseisu kuuluvad Iris Oja (metsosopran), Kristi Mühling (kannel), Tarmo Johannes (flööt) ja Aare Tammesalu (tšello).
Helena Tulve teos “Silmajad” kolmele kandlele valmis KUMU avatseremooniaks veebruaris 2006. Samast materjalist sündis pealkirja “Silmaja" kandev hilisem versioon soolokandlele, mille esiettekanne Kristi Mühlingu esituses toimus 2006. aasta septembris Torontos. Kristi Mühling on mänginud teost ka Viinis ja Riias.
Muusikat ja kunsti ühendava kontserdisarja "ReVisioon" idee sai alguse 2006. kevadel, kui ansambel "Resonabilis" esines KUMU Kunstimuuseumi saalides. Käesoleval hooajal alanud kontserdisari "ReVisioon II" on juba läbinud Kunstihoone galerii ja galerii Haus. Sarja viimane, neljas kontsert toimub maikuus galeriis Vaal. 

Tagasi