Muusikauudised

Neeme Järvi – 70

7. juunil tähistab oma 70. sünnipäeva silmapaistev eesti muusik Neeme Järvi – enim plaadistatud eesti dirigent, kes on juhatanud kümneid maailma nimekaid orkestreid. 26. mail toimub Estonia kontserdisaalis juubelikontsert, kus Eesti Riiklikku Sümfooniaorkestrit juhatavad Neeme Järvi ja tema pojad Paavo ning Kristjan Järvi.

Neeme Järvi õppis aastail 1955–1960 Leningradi konservatooriumis dirigeerimist Nikolai Rabinovitši ja Jevgeni Mravinski juures. Aastatel 1963–1975 oli ta Rahvusooperi Estonia peadirigent ja muusikajuht ning aastatel 1963–1979 Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri peadirigent. 1980. aastal emigreerus Järvi koos perekonnaga Ameerika Ühendriikidesse. Järgnevatel aastatel on ta teinud koostööd kümnete nimekate orkestritega, olles ka Göteborgi Sümfooniaorkestri, Birminghami Sümfooniaorkestri, Šoti Rahvusliku Sümfooniaorkestri ja Detroidi Sümfooniaorkestri peadirigent ning Birminghami Sümfooniaorkestri esimene külalisdirigent.
Praegu on Neeme Järvi Haagi Residentie Orkestri peadirigent, New Jersey Sümfooniaorkestri peadirigent ja muusikajuht, Detroidi Sümfooniaorkestri emeriit-muusikajuht, Göteborgi Sümfoonikute emeriit-peadirigent ja Jaapani Filharmooniaorkestri peakülalisdirigent.
Neeme Järvi on maailma üks enim plaadistatud dirigent, kellelt on ilmunud sadu heliplaate. Dirigendina on Järvi viinud maailma kontserdilavale ka eesti sümfoonilist muusikat.

Eesti iseseisvumise aastail taastusid Järvi sidemed kodumaaga. Alates 1989. aastal Tallinnas toimunud Göteborgi Sümfooniaorkestri kontserdist on Järvi olnud Eesti sagedane külaline. 2000. aastast alates juhatab ta ka Pärnu David Oistrahhi Festivali raames toimuvaid rahvusvahelisi dirigeerimiskursusi.
26. mail toimuval Neeme Järvi juubelikontserdil dirigeerivad Eesti Riiklikku Sümfooniaorkestrit Neeme, Paavo ja Kristjan Järvi. Kavasse kuuluvad Jean Sibeliuse "Finlandia", Veljo Tormise "Kolm mul oli kaunist sõna", Heino Elleri "Kolm pala" flöödile ja orkestrile (Charles Colemani orkestratsioon), kolm osa Carl Nielseni "Aladdini süidist", Ferenc Liszti "Faust-sümfoonia" ja Villem Kapi „Põhjarannik". Kontserdil teevad kaasa flötist Maarika Järvi, tenor Juhan Tralla ja Eesti Rahvusmeeskoor. 

Tagasi