Muusikauudised

Cyrillus Kreegi muusikapäevad Haapsalus

1.–3. juunini toimuvad Haapsalus Cyrillus Kreegi muusikapäevad – Tõnu Kaljuste ja Nargen Opera eestvedamisel sündinud muusikaüritus, mille sihiks on tuntud koorihelilooja loomingu tutvustamine. Muusikapäevade raames toimub kolm kontserti, kus esinevad Haapsalu koorid, ansamblid "Hõim" ja "Oort" ning Eesti Filharmoonia Kammerkoor Tõnu Kaljuste juhatusel. Rahvamuusikal põhineva Kreegi loomingu kõrval on muusikapäevade oluliseks teemaks eesti rahvamuusika.

Cyrillus Kreek (1889-1962), üks eesti koorimuusika uuendajaid, omandas komponistikutse Peterburi konservatooriumis aastail 1912–1916. Tema loomingu kaalukaima osa moodustavad umbes 700 rahvaviisitöötlust erinevatele kooriliikidele, kuhu kuulub rohkem kui 400 omanäolist vaimuliku rahvaviisi töötlust. Ta on kirjutanud ka orkestrisüite, kammermuusikat ja Eesti esimese reekviemi (1927).

Kreegi muusikapäevade avakontsert toimub 1. juunil Haapsalu Kultuurikeskuses ja selles osalevad Haapsalu koorid ning publik. Kontserti juhib Tõnu Kaljuste. 2. juunil annavad Haapsalu piiskopilinnuses kontserdi folkrocki ansamblid – legendaarne "Hõim" (Rein Rannap, Peeter Volkonski, Paul Mägi, Lembit Saarsalu, Toivo Unt, Andrus Vaht) ja Tartu ansambel "Oort". 3. juunil esinevad samas Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester Tõnu Kaljuste juhatusel. Kontserdi kavas on Cyrillus Kreegi "Reekviem", esiettekandes kõlab Tõnu Kõrvitsa uus teos – "Kreegi vihik" koorile ja keelpillidele.
Muusikapäevade raames avab oma hooaja ka alates 2001. aastat töötav Cyrillus Kreegi kortermuuseum – maja, kus helilooja elas aastail 1939–1962 ja kus täna on väljas tema elu ja loomingut tutvustav ekspositsioon.

Cyrillus Kreegi muusikapäevad Haapsalus juhatavad sisse 1. juunist kuni 31. augustini toimuva Nargen Opera suvefestivali, mis hõlmab kultuurisündmusi Eestimaa erinevates mereäärsetes paikades – Haapsalus, Naissaarel, Laulasmaal ja Viinistu kunstimuuseumis. 

Tagasi