Muusikauudised

Pianist Tanel Joamets Venemaal, Kasahstanis ja Soomes

Tartu pianist Tanel Joamets esines koos oma venna Lasse Joametsa keelpillikvartetiga 6. – 9. märtsini Soomes Tamperes Vana Kirjastuse muusikasaalis, Rovaniemi ja Ivalo kirikus. Esitatud kava mängiti ka Tanel Joametsa korraldatavas põnevas kontserdisarjas „Pianissimo“ 4. märtsil Tartu Ülikooli aulas: Mozarti Klaverikontsert A-duur KV 414 ja Brahmsi Klaverikvintett. Enne seda jäi pianistil seljataha pikk muusikareis kokku 19 kontserdiga (18 sooloõhtut ja üks kontsert orkestriga) 14. detsembrist 26. veebruarini Volgamaal, Kaug-Idas, Siberis, Kasahstanis ja Uuralites, esinedes linnades nagu Saransk, Sõzran, Holmsk, Južno-Sahhalinsk, Habarovsk (ka siin Mozarti A-duur kontsert Kaug-Ida Sümfooniaorkestriga Habarovski Filharmoonia saalis), Nerjungri, Blagoveštšensk, Abakan, Rubtsovsk, Kemerovo, Barnaul, Pavlodar, Almatõ, Tšõmkent, Rudnõi, Aktobe, Orsk ja Magnitogorsk. Ta andis ka meistrikursusi Južno-Sahhalinskis, Kemerovos ja Pavlodaris.

Reisi kavades olid Mozarti, Schuberti, Chopini, Skrjabini sonaadid (Skrjabini 2. ja 7. sonaat ning 2 poeemi op 32), Rahmaninov (13 prelüüdi op 32), Debussy, Lepo Sumera „Pala aastast 1981“ vähemalt 11 saalis, lisaks impsovisatsioonid publiku antud teemadel (nt "Kuupaiste Kljutševskaja sopkal", "Hullumeelne võlur", "Unistuste saar" jmt).

Tanel Joametsa Venemaa reisid on mitmes mõttes unikaalsed. Need algasid pärast tema laureaadiks tulekut 2000. aastal Skrjabini-nimelisel rahvusvahelisel konkursil Moskvas: aastast 2001 on ta Venemaal esinenud igal aastal, paaril viimasel hooajal kummalgi juba ca 30 kontserdiga. Ta on olnud menukas, leidnud muusikaavalikkuse tähelepanu ja saanud pidevalt tagasikutseid, esinenud siiani umbes 50 Venemaa linnas, paljudes neist kahel-kolmel korral. Tanel Joamets tegutseb praegu klaverieriala ja improvisatsiooni õppejõuna EMTA Tartu filiaalis ja H. Elleri nimelises Tartu Muusikakoolis. Pälvinud 2007. aastal Eesti Kultuurkapitali Tartumaa Ekspertgrupi kultuuriedendaja preemia.

Priit Kuusk 

Tagasi