Muusikauudised

Festival "folkBaltica"

9.-13. aprillini toimub neljandat korda festival "folkBaltica", mis leiab aset Saksamaal Flensburgis ja Saksa-Taani regioonis Sønderjylland-Schleswigis. Esimesed kolm aastat on tähelepanu keskmes olnud Norra, Rootsi ja Soome, tänavu keskendutakse Eestile. Festivalikülalised on teiste hulgas Johanson & Vennad, Ro:toro, Elletuse ja Liisi Koikson.

Eesti lõõtspilli tutvustavad kolm akordionivirtuoosi: eestlased Kadri Giannakaina Laube ja Tarmo Noormaa ning saksa päritoluga Eestis tegutsev Erhard Ohlhoff. Kontserdid toimuvad 9. aprillil Gråstenis, 10. aprillil Sønderhavis, 12. aprillil Flensburgis ja Unewattis.

Kontsert „Eesti kevad“ on pühendatud regilaulule. Kahel kirikukontserdil astuvad üles Elletuse, Liisi Koikson, Kärt Johanson, Veljo Tormis (šamaanitrumm), Flensburgi Püha Nikolai kiriku kapell ja Michael Mages (orel). Kavas Veljo Tormise koorimuusika, Edgar Arro oreliteosed ja folk-jazz interpretatsioonid eesti rahvalaulust. Kontserti saab kuulata 11. aprillil Flensburgis ja 13. aprillil Sønderborgis. Liisi Koikson koos Elletusega esineb juba 9. aprillil Kielis.

Ansambel Ro:toro musitseerib festivalil koos kitarrist Karl Laanekasega. Ro:toro muusika on sulam vanadest torupilliviisidest, saksofoni improvisatsioonidest ja helidest vesitrummikomplektilt. Ro:toro koosseisus Cätlin Jaago (torupill), Sandra Sillamaa (torupill), Marko Mägi (saksofon) ja Silver Sepp (löökpillid) ning Karl Laanekask (elektrikitarr) korraldavad 12. aprillil Flensburgi Muusikakoolis workshopi ning annavad kontserdi 13. aprillil Flensburgis. 12. aprillil antakse festivalikeskuses „Alte Post“ ühiskontsert koos Kölni Schäl Sick Brass Bandi ja rootsi lauljanna Anna Lindblomiga.

Kärt Johanson, kes oli külaline ka esimesel folkBaltica festivalil, naaseb nüüd oma kolme vennaga. Johansonide pereansambli mitmekesine muusikastiil on mõjutatud vanemast eesti rahvamuusikast, kooris laulmisest, vene romanssidest, nõukogudeaegsetest mutlifilmidest ja kokkupuudetest erinevate kultuuride rahvamuusikutega. Johansonide ansambel koosseisus Kärt Johanson (vokaal), Jaak Johanson (kitarr, vokaal), Mart Johanson (kitarr, vokaal) ja Ants Johanson (bouzouki, vokaal) annavad kontserdi 12. aprillil Büdelsdorfis ja 13. aprillil Flensburgis.

„Vastutuulesaal“, Priit Valkna dokumentaalfilm dirigent Tõnu Kaljustest, linastub Flensburgis 3.-5. aprillini. 12. aprillil näidatakse Liisi Koiksoni kontserdi salvestust „Väike Järv – Liisi Koikson live“.

Festivali korraldab mittetulundusühing folkBaltica, mis on Läänemereäärsete maade kultuurialase foorumi Ars Baltica liige. Festivali koduleheküljel www.folkbaltica.de leiab lisaks festivali täpsemale programmile ka värskeid uudiseid Eesti kultuuri, poliitika ja ühiskonna kohta, mida edastab Saksa-Eesti foorum koostöös ajalehega Pärnu Postimees.


Mariliis Valkonen 

Tagasi