Muusikasündmuste kalender

Spilliaert's Moonlights

27.05.2023 - 27.05.2023
Koht: Centre Phenix, Fribourg, Šveits
Kell: 20:00

Kontsert on pühendatud belgia kunstiklassiku Leon Spilliaerti (1881-1946) loomingule. Siin kõlavad heliteosed on otseselt seotud Spilliaerti loominguga. Projektis on kaastegev ka tantsija Mami Kitagawa, kes on loonud koreograafilised stseenid kontserdil kõlavate muusikateoste ja Spilliaerti maalide põhjal. Kõiki muusikateoseid esitab belgia kammeransambel Spilliaert Trio koosseisus Jean-Samuel Bez (viiul), Guillaume Lagraviere (tšello) ja Gauvain de Morant (klaver).

Centre Phenix's toimuval kontserdil tuleb esiettekandele Aaro Pertmanni Klaveritrio op. 56 (2021). See 20-minutiline teos koosneb kolmest osast. Iga osa põhineb ühel Leon Spilliaerti maalil. Teose osad on: I "Autoportree peeglis", II "Aken" III "Vertigo".  Viimane pilt "Vertigo" on selle perioodi belgia kunstis üks klassikalisi teoseid, mille põhjal on loodud ka belgia rannikulinnas Oostendes Spilliaerti mälestuseks samanimeline skulptuur. 1908. aastal valminud maal "Autoportree peeglis" on sümbolistlik-ekspressiivse stiiliga. Pildil on kunstnikust autor kujutanud ennast peeglisse vaatavana, kust võib näha groteskset ja jubedat nägu, mis on jstkui prohvetlik ennustus tulevase Esimese maailmasõja õudustele, mis tabas rängalt muuhulgas belgia tsiviilelanikkonda.

Teistelt autoritelt kõlavad kontserdil veel Jean-Luc Fafchamps'i, Joseph Jongeni, IanWilsoni/Pierre Wissmeri ja Alithea Ripolli teosed. Viimase autori puhul on tegemist Spilliaerti-teemalise filmimuusika seadega klaveritriole.
image

Tagasi