Priit Volmer

06.09.1978 Tartu
Eesti Teatriliidu liige alates 2006

Eelkõige ooperilavalt tuntud bass Priit Volmer on pälvinud kriitikute tähelepanu kui hea artistlikkuse, lavalise sarmi, ilusa tämbriga ja koomilise andega laulja. Tema repertuaari kuulub suur hulk ooperi- ja operetiliteratuurist tuntud rolle, samuti on ta solistina kaasa teinud vokaal-sümfooniliste suurvormide ettekannetel.

Volmer on lõpetanud 2000. aastal Henn Pai lauluklassi Heino Elleri nimelises Tartu Muusikakoolis ja 2004. aastal professor Virgilijus Noreika, professor Matti Pelo ja professor Jaakko Ryhäneni juhendamisel Eesti Muusikaakadeemia. Alates 2004 jätkusid samas Ryhäneni juures magistriõpingud. Ta on osalenud Maria Acda (2004), Rudolf Piernay (2005, 2006) ja David Jonesi (2009 Kungälv, Rootsi) meistrikursustel. Volmer on võitnud 2002. aastal I preemia Mart Saare laulude parima interpretatsiooni eest Eesti Muusikaakadeemia laulukonkursil.

Volmer on laulnud aastatel 1998–2000 teater Vanemuise ja 2000–2004 Rahvusooper Estonia ooperikooris ning aastatel 2004–2013 töötas solistina Estonias. Alates hooajast 2013/2014 kuni hooajani 2015/2016 kuulus Volmer Bonni Teatri solistide koosseisu, tehes aeg-ajalt rolle ka Estonias. Alates 2016. aasta sügisest töötab ta taas rahvusooperis. Aastal 2008 liitus Priit Volmer teatriga Varius, mis toob välja Eesti kultuuriloolisi lavastusi. Lisaks on ta osalenud ka teater Ugala, MTÜ KaivConsorti ja projektiteater Nargen Opera lavastustes. Juhtinud aastatel 2003–2004 koos Olari Viikholmiga Kanal 2-s Rahvusooper Estonia uudistesaadet „Grimmiga ja grimmita”.

Tema repertuaari kuuluvad sellised ooperirollid nagu Mitjuhha (Modest Mussorgski „Boriss Godunov“), 3. hulkur (Carl Orff „Tark naine“), 4. vandersell („Kuu”), Preester (René Eespere „Gurmaanid“), Bob (Gian Carlo Menotti „Vanatüdruk ja varas“), Cesare Angelotti, Sciarrone (Giacomo Puccini „Tosca“), Koer (Timo Steiner „Kosjas“), Vürst Gremin (Pjotr Tšaikovski „Jevgeni Onegin“), Markii d’Obigny, Dr. Grenvil (Giuseppe Verdi „Traviata“), Munk („Don Carlo“), Montano („Othello“), Sparafucile, Krahv Ceprano („Rigoletto“), Markus, Must-Mats, Tom (Benjamin Britten „Väike korstnapühkija“), Filiberto (Gioacchino Rossini „Sinjoor Bruschino“), Alidoro („Tuhkatriinu“), Jutlustaja, Sarastro (Wolfgang Amadeus Mozart „Võluflööt“), Leporello („Don Giovanni”), Bartholomeos (Eduard Tubin „Barbara von Tisenhusen“), Marssal Ney (Tõnis Kaumann „Mina – Napoleon!“), Buanafede (Jospeh Haydn „Elu kuu peal”), Zuniga (Georges Bizet „Carmen“), Eichmann (Erkki-Sven Tüür „Wallenberg”), don Fernando (Ludwig van Beethoven „Fidelio”), Kuningas Marke (Richard Wagner „Tristan ja Isolde”), 5. ajakirjanik (Mari Vihmand „Armastuse valem”), Kuningas (Sergei Prokofjev „Armastus kolme apelsini vastu“), don Alfonso (Mozart „Così van tutte), Colline (Puccini „Boheem“), Samuel (Verdi „Maskiball“), Titurel (Wagner „Parsifal“), Geronte de Ravoir (Puccini „Manon Lescaut“), Tolomeo (Georg Friedrich Händel „Julius Caesar“), Méphistophélès (Charles Gounod „Faust“), Biterolf (Wagner „Tannhäuser“), Ferrando (Verdi „Trubaduur“).

Bonni Teatris on Volmer laulnud sellistes rollides nagu Kirikuteener (Puccini „Tosca“), Kuningas (Verdi „Aida“), Sarastro ja Jutlustaja (Mozarti „Võluflööt), Palémon (Massenet’ „Thaïs“), Rocco (Beethoveni „Fidelio“), Nourabad (Bizet’ „Pärlipüüdjad“), I naatsaretlane (Richard Straussi „Salome“), Luther (Offenbachi „Hoffmanni lood“), Timur (Puccini „Turnadot“), Daland (Wagneri „Lendav Hollandlane“), Don Alfonso (Mozarti „Così fan tutte“).

Lisaks on Volmer esitanud rolle ooperite kontsertettekannetel, sh Abimélech (Camille Saint-Saëns „Simson ja Delila“), Publio (Mozart „Tituse halastus“), Sarvik (Raimo Kangro/Karl August Hermann „Uku ja Vanemuine“), Soldat (Alfredo Catalani „La Wally“), Uberto (Giovanni Battista Pergolesi „Teenijanna-käskijanna”), Folkvin (Villem Kapp „Lembitu“), Capellio (Vincenzo Bellini „Capuletid ja Montecchid“) ning operettides ja muusikalides: Ain Vellet (Boriss Kõrver „Ainult unistus”), Enrico Piselli (Johann Strauss „Öö Veneetsias”), Maitre de Playsir („Viini veri”), Bogdanowitch (Franz Lehár „Lõbus lesk”), Egon (Eduard Künneke „Onupoeg Bataaviast”), Vogl (Franz Schubert/Heinrich Berté „Kolme neitsi maja”), Kolonel Pickering (Carl Loewe „Minu veetlev leedi”), Andres Paas (Ago Endrik Kerge/Tõnu Raadik „Vargamäe tõde ja õigus“), Cervantes/Don Quijote (Mitch Leigh „ Mees La Manchast“). Mänginud Ivo Schenkenbergi osa Hardi Volmeri multimeediaetenduses „Tallinn pole enam kaugel” ning astunud üles Teater Variuse lavastustes Benno Hansenina etendustes „His Master’s Voice“, "Lõbusad estoonlased" ja "Viis kuud Vildega" (lavastaja Heidi Sarapuu) ja Nils Ferlinina etenduses „Üksi ja vaba“ (lavastaja Heidi Sarapuu).

Volmer on osalenud solistina ka vokaal-sümfooniliste suurvormide ettekannetel – ta on esitanud bassipartiisid sellistes suurvormides nagu Marc-Antoine Charpentier’ „Te Deum”, Johann Sebastian Bachi „Jõuluoratoorium“, „Magnificat”, Johannese ja Matteuse passioon, Schuberti Missa G-duur, Mozarti Missa c-moll, Beethoveni Missa C-duur, Antonio Salieri, Gabriel Fauré, Antonín Dvo?áki ja Giuseppe Verdi Reekviemid, Puccini „Missa di Gloria“. Solistina on teinud koostööd Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri, Tallinna Kammerorkestri, Vanemuise Sümfooniaorkestri, Pärnu Linnaorkestri ja Corelli Barokkorkestriga ning dirigentidega Jüri Alperten, Peter Feranec (Sloveenia), Risto Joost, Lilyan Kaiv, Tõnu Kaljuste, Eri Klas, Andres Mustonen, Paul Mägi, Gintaras Rinkevicius (Leedu), Toomas Siitan, Arvo Volmer jt. Kammerlauljana on Volmer esinenud ansambli Ooper-Kvarett koosseisus ning koos pianistidega nagu Piia Paemurru, Ralf Taal, Martti Raide jt. Ta on osalenud mitmetel festivalidel, sh Kuressaare Ooperipäevad, Haapsalu Vanamuusikafestival, Tallinna Barokkmuusikafestival, Tallinna Talvefestival, Suure-Jaani Muusikafestival, Birgitta Festival, Dalhalla Ooperifestival (Rootsis) ning andnud kontserte Soomes ja Lätis.

Priit Volmer esitab Eichmanni osa DVD-l „Wallenberg” (Estonian National Opera & ERP, 2008) ning Bartholomeosi osa DVD-l „Barbara von Tisenhusen” (Rahvusooper Estonia, 2005). Lisaks osaleb solistina telemängufilmis „Lacrimosa” (Finland, 2008).

Priit Volmer on pälvinud Harjumaa teatripreemia Leporello rolli eest Mozarti ooperis „Don Giovanni“ (2005) ning Eesti teatri aastaauhinna Mefisto rolli elegantse ja mitmeplaanilise tõlgendamise eest Charles Gounod’ ooperis „Faust” (2013) ja nimiosa eest Gaetano Donizetti ooperis „Don Pasquale“ (2021). Talle on omistatud Marje ja Kuldar Singi nimelise preemia „Noor Laulja“ (2008), kahel korral Rahvusooper Estonia kolleegripreemia (2008, 2017) ning Rahvusooper Estonia SEB publikupreemia (2013, 2017). Ta on olnud Richard Wagneri Ühingu stipendiaat (2008).
 

***

Tema ilus hääl ja maitsekas fraseerimine don Fernando rollis kandis endas seda helget sõnumit, milleni Beethoven jõudis oma ooperi finaalis.
Tiiu Levald. “Fidelio”, Beethoven ja Kaljuste. – Sirp, 07.09.2007

Leporellona saime kuulata EMA magistranti Priit Volmerit, keda Estonia on juba tema õpingute algusaastaist peale rakendanud hirmuäratavalt paljudes rollides. On ju tegu väga lavalise, sarmika, rikaste vokaalsete eeldustega noormehega ja tema auks peab ütlema, et ta on sellest “kadalipust” auga välja tulnud ning jõudnud oma vokaalses arengus loodusele järele! Selle õhtu Leporello oli vaimustav – vallatu, värvikas ja suurelt osalt hästi kõlav.
Debütandid Estonia “Don Giovannis”. – Sirp, 07.01.2005

Volmer vaimustas just sügava bassiregistriga, mis oli kandvam ja mõjusam kui muu tessituur, tulles üllatusena justkui kellegi teise suust. Kuigi hääldus oli hea kõigil noortel, jäi saksa keele finessidega meelde just Volmeri esitatud “Fischermädchen”.
Heili Vaus-Tamm. Ooperilauljate paljutõotav järelkasv. – Sirp, 09.07.2004

© EMIK 2008
(täiendatud veebruar 2015)

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).