Kaspar Mänd

23.01.1989, Tallinn

Kaspar Mänd alustas muusikaõpinguid Vanalinna Hariduskolleegiumi Muusikakoolis õppides plokkflööti Tõnis Kuurme juhendamisel, oboed Kalev Kuljuse ning Aleksander Hännikaineni ning koorijuhtimist Hirvo Surva juhendamisel. Aastal 2012 omandas Kaspar Mänd bakalaurusekraadi Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kooridirigeerimise erialal samuti dots. Hirvo Surva käe all, olles ühtlasi õppinud oboed dots. Nils Rõõmussaare ning orkestridirigeerimist prof. Paul Mägi juures. Aastatel 2012–2013 täiendas Mänd end Pariisi Konservatooriumis prof. Zsolt Nagy dirigeerimisklassis ning omandas 2014. aastal magistrikraadi Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias prof. Paul Mägi juhendamisel. Lisaks on Mänd osalenud Järvi Suveakadeemias (2009, 2011 ja 2013) ning Eri Klasi ja Risto Joosti meistrikursustel (2010).

Alates 2019. aasta jaanuarist töötab Kaspar Mänd Pärnu Linnaorkestri peadirigendina. Lisaks tegutseb ta alates 2014. aastast dirigendina Rahvusooperis Estonia ning 2013. aasta sügisest juhatab Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli sümfooniaorkestrit. 2016. asutas Mänd kammerorkestri Uue Tänava Orkester, mille tuumiku moodustavad valdavalt Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ja Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli tudengid ja vilistlased. Orkestri esimeseks eesmärgiks on 2016. aasta jooksul esitada kõik Ludwig van Beethoveni üheksa sümfooniat. Lisaks on ta teinud koostööd Tšehhi Janáčeki nimelise filharmooniaorkestriga, Miskolci Sümfooniaorkestriga (Ungari), Üle-Eestilise Noorte Sümfooniaorkestriga, Vanemuise Sümfooniaorkestriga ja Pärnu Linnaorkestriga.

Samuti on Kaspar Mänd koos Edmar Tuule ja Rasmus Puuriga eesti noorte heliloojate loomingut tutvustava kontserdisarja „Ludus tonalis“ eestvedaja ja asutaja 2014. aastal.

Kaspar Mänd on ka tunnustatud kooridirigent. Ta on olnud kammerkoori Voces Musicales peadirigent (2011–2014). Aastal 2009 asutas ta Segakoori HUIK! ning on koori peadirigent kuni tänaseni. Koor on võitnud 2011. aasta veebruaris XVIII eesti segakooride võistulaulmise „Tuljak“ ning aastal 2012 esimese koha ja Grand Prix’ Eesti kammerkooride 12. festivalil. Koori esituses on tulnud ettekandele mitmeid Eesti heliloojate teoseid, sh Tõnu Kõrvitsa „Kreegi vihik“, Marje Singi kantaat „Pärast Kolgatat“, Mart Siimeri kantaat „Püha Miikaeli mõõk“, Veljo Tormise koorikontsert „Tronikell minu külas“ ning Evelin Seppari ooperi „Teine“ esiettekanne. Mänd on ka tegutsenud dirigendina Vanalinna Hariduskolleegiumi kammerkoori ning Tallinna Kammerkoori juures.

2014. aastal tegi Kaspar Mäd ka dirigendidebüüdi XXVI üldlaulupeol “Aja puudutus. Puudutuse aeg”, kus juhatas segakoore.

Kaspar Mänd on pälvinud Eesti Kooriühingu noore dirigendi preemia (2015 ja 2012) ning Eesti Rahvuskultuuri Fondi Gustav Ernesaksa nim. Õppestipendiumi (2011).

© EMIK 2014
(täiendatud jaanuar 2019)

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).