Matti Reimann

Matti Reimann
6.07.1943, Tallinn

Matti Reimann on Eesti tunnustatud pianist, kes tegutseb nii kammermuusikuna kui ka soolopianistina. Lisaks on ta pikaaegselt olnud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kammermuusika osakonna professor.

Matti Reimann on lõpetanud aastal 1958 Tallinna Lastemuusikakooli klaveri erialal Linda Tambergi juhendamisel ning 1962 Tallinna Muusikakooli, kus õppis klaverit samuti Linda Tambergi ning löökpille Kristjan Vestre ja Kalju Terasmaa klassis. Õpinguid jätkas Reimann Tallinna Riiklikus Konservatooriumis, lõpetades aastal 1967 Bruno Luki klaveriklassi. Aastal 1968 võitis Matti Reimann II koha Eesti pianistide võistlusel. Aastatel 1967–1969 täiendas Reimann end Leningradi Konservatooriumis klaveri erialal Nadežda Golubovskaja ja dirigeerimise erialal Nikolai Rabinovitši juures. Õpinguid jätkas Reimann Moskvas Gnessinite nimelises Muusikapedagoogikainstituudi assistentuur-stažuuris kammeransambli erialal Valeri Samoljotovi juhendamisel lõpetades aastal 1975.

Aastast 1975 töötab Matti Reimann Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias kammeransambli õppejõuna (1979–1990 kateedrijuhataja, aastast 1984 dotsent ja 1999 professor). Reimanni õpilaste hulka kuuluvad teiste seas Egmont Välja, Pärt Tarvas, Lembit Orgse, Elar Kuiv, Mait Meibaum, Kai Ratassepp, Mati Mikalai, Ave Kruup, Mihkel Mattisen, Age Juurikas, Ebe Müntel, Jorma Toots, Ivo Lille, Leonora Palu, Nele-Eva Steinfeld, Ivi Ots jt.

Alates aastast 1963 on Matti Reimann andnud soolokontserte paljudes endistes NSVL-i linnades sh Moskvas, Leningradis, Bakuus ja Kiievis, välismaistest riikidest veel ka Bulgaarias, Leedus, Lätis, Norras, Saksamaal ja Soomes. Reimann on astunud üles solistina mitmete klaverikontsertide ettekannetel, tema koostööpartnerite hulka kuuluvad teiste seas dirigendid Jüri Alperten, Viktor Barsov, Veronika Dudarova, Karl Eliasberg, Neeme ja Vallo Järvi, Eri Klas, Peeter Lilje, Roman Matsov, Nikolai Rabinovitš, Saulius Sondeckis, Vladislav Tšernušenko, Aleksandr Dmitrjevi ja Arvo Volmer. Lisaks klassikateostele kuuluvad Reimanni repertuaari ka Artur Lemba, Eugen Kapi, Ester Mäe ja Harri Otsa klaverikontserdid. Matti Reimann on esinenud mitmesuguste kammeransamblite koosseisudes, tihedam koostöö seob teda oma venna Tõnu Reimanniga, kellega koos on esitatud muu hulgas ca 2000 loengkontserti ja esinetud telesaadetes (nt ETV „Pildid näituselt“). Koostööd on Reimann kammermuusikuna teinud ka Jaan Õuna, Hannes Altrovi, Imbi Kuuse ja Toomas Velmetiga.

Matti Reimann on olnud mitmete muusikakõrgkoolide rahvusvaheliste kammermuusikafestivalide korraldajaid, kuulunud paljude konkursside žüriidesse ning on olnud Läti Muusikaakadeemia riigieksamikomisjoni esimees. Ta on kirjutanud arvustusi ajalehte "Sirp" ning pälvinud lehe aastapreemia 1992 ja 2006. Matti Reimann on esmaesitanud paljude Eesti heliloojate helitöid sh Villem Reimanni, Anatoli Garšneki, Jaan Räätsa ja Raimo Kangro loomingut ning salvestanud Eesti Raadios üle 100 teose nii solistina kui ka kammeransamblite koosseisudes. Matti Reimanni esituses on välja antud kogumikplaat „Eesti klaverimuusika. II“ (Tallinna Heliplaadistuudio, 1983), samuti soleerib ta Artur Lemba autoriplaadil helilooja Klaverikontserdis nr 1 ja nr 2 (Melodija, 1986) ning Lemba Klaverikontserdis nr 1 Lepo Sumera, Eduard Tubina ja Artur Lemba loomingule pühendatud kogumikplaadil (Eesti Raadio, 1998).
 

© EMIK 2013

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).