Arvo Leibur

17.10.1964 Tartu

Arvo Leibur alustas muusikaõpinguid 1972 Tartu Lastemuusikakoolis õpetaja Virve Vääri juhendamisel. Õpingud jätkusid 1978 Tallinna Muusikakeskkoolis Jüri Gerretzi juures. Aastatel 1982–1989 õppis Arvo Leibur Moskva Konservatooriumis Irina Botškova juhendamisel ning täiendas end Galina Barinova ja Igor Bezrodnõi eratundides.

Arvo Leibur on töötanud 1986–1988 solistina Venemaal Jaroslavi Filharmoonias. Aastatel 1989–1991 töötas ta viiulipedagoogina Tallinna Riiklikus Konservatooriumis, õpetades samal ajal ka Kuopio Konservatooriumis. Alates 1991. aastast on ta olnud tegev Hollandis: 1991–1995 oli ta Amsterdami Nieuw Sinfonietta külalisliige ja seejärel kontsertmeister, 1995–2001 kontsertmeister Põhja-Hollandi Filharmooniaorkestris (Noordhollands Philharmonisch Orkest) Haarlemis ja 2001. aastast Holland Symfonia kontsertmeister Amsterdamis.

Alates 2001. aastast on Arvo Leibur ühtlasi ka Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri kontsertmeister. Lisaks on Arvo Leibur tegututsenud külaliskontsertmeistrina Residentie Orkesti juures Haagis, Nederlands Ballettorkestis, Hollandi Raadio Filharmooniaorkestris, Hollandi Kammerorkestris ja Tallinna Kammerorkestris.

Arvo Leibur on esinenud solistina koos Eesti Riikliku Sümfooniaorkestriga, kellega koos on muu hulgas esitanud N. Paganini, F. Mendelssohni, S. Prokofjevi ja E. Tubina viiulikontserte.

Koostööpartnerid Arvo Leiburile solistina on olnud veel Vanemuise Sümfooniaorkester ja Hortus Musicuse Akadeemiline Orkester, Kuopio Kammerorkester, Tallinna Kammerorkester ja Põhja-Hollandi Filharmooniaorkester. Lisaks on Arvo Leibur mänginud kammeransablites koos Lauri Väinmaa, Ivari Ilja, Peep Lassmanni ja Heiki Mätlikuga. Ta on andnud regulaarselt kontserte mitmes Hollandi linnas, sh Haarlemi ja Amsterdami Concertgebouw`s ning astunud üles Auvergne`i barokkfestivalil Prantsusmaal. Aastatel 1997–2000 esines Arvo Leibur Eesti kontserdisarjades „Paganiniana“, „Viva España“, „Õhtukellad“ ja „Tangokuningas Astor Piazolla“, viimase kontserdikavaga 2000. aastal ka Taanis, Norras ja Hollandis.

Arvo Leibur on plaadistanud koos pianist Vardo Rumesseniga Eduard Tubina viiuliteosed (BIS, 1993). Koos Heiki Mätliku ja Terje Terasmaaga anti välja plaadid „Viva España“ ja „Tango King Astor Piazolla“, viimane sai aastal 2000 muusikaauhinna parima klassikasalvestise kategoorias. Lisaks on arvo Leiburil ilmunud sooloplaat „Euroopa virtuoosid“.

Tunnustused:
– Eesti Kultuurkapitali Helikunsti sihtkapitali aastapreemia laiahaardelise tegevuse eest muusikaelus ja kaaluka panuse eest Eesti keelpillikultuuri arendamisse (2015)
– Hollandi Kuningriigi poolt väljaantava Oranje-Nassau orden (2008)
– Eesti Muusikanõukogu aastapreemia silmapaistva solistitegevuse ja Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri külapildi kujundamise eest (2005)
– Diplom rahvusvahelisel interpreetide konkursil (1990, Genf)
– II preemia Kociani nimelisel noortekonkursil (1987, Tšehhoslovakkia)
– Laureaaditiitel riiklikul viiuldajate konkursil (1981, 1987)

© EMIK 2013

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).