Kristjan Randalu

27.08.1978
Eesti Heliloojate Liidu liige alates 2013

Kristjan Randalu on oma põlvkonna silmapaistvamaid pianiste, keda hinnatakse nii solisti, ansamblimuusiku kui ka heliloojana. Ajakiri Jazz Times kirjeldab tema muusikat kui "tundmatut ja eksootilist maad".

Randalu on üks aktiivsemaid ja laiema haardega eesti džässmuusikuid maailmas. Tänu mitmekülgsele loomingulisele tegevusele on Randalu esindanud Eestit maailma mainekatel džässiifestivalidel ja olulisematel kontserdilavadel, olles hinnatud nii džässi- kui ka klassikalise muusika interpreedi ja heliloojana.

Randalu alustas klaverimänguga aastal 1985 Tallinna Muusikakeskkoolis Tiina Kuriku klaveriklassis. 1988. aastal kolis ta koos vanematega Saksamaale, kus jätkas klaverimänguga Karlsruhe ja Stuttgarti muusikaülikoolides Sontraud Speideli ja Paul Schwarzi juures ning Kölnis koos John Tayloriga. Järgnesid õpingud Londoni Kuninglikus Muusikaakadeemias Django Batesi juures ning stipendiumid Henry Mancini Instituuti Los Angelesis ja Manhattan School of Music-isse New Yorgis, mille ta lõpetas magistrikraadiga 2006. aastal. Heliloojana on Randalu ennast täiendanud Tõnu Kõrvitsa, Jaan Räätsa, Daniel Schnyderi ja Erkki-Sven Tüüri juures.

Randalu on rahvusvaheliselt koostööd teinud mitmete tuntud muusikutega: Eivind Aarset, Mathias Eick, Paolo Fresu, Mark Guiliana, Ari Hoenig, Petros Klampanis, Nguyên Lê, Marilyn Mazur, Ben Monder, Nils Petter Molvaer, Trygve Seim ja Dhafer Youssef.

Solistina on Randalu esinenud tunnustatud orkestritega nagu Londoni Sümfooniaorkester, Stuttgarti Kammerorkester, Uus Berliini Kammerorkester, Tallinna Kammerorkester ja ERSO. Dirigentidest on tema koostööpartneriteks olnud Dennis Russell Davies, Kristjan Järvi, Paavo Järvi, Juha Kangas, Eri Klas, Vince Mendoza ja Maria Schneider.

Randalu on esinenud mainekates saalides nagu New Yorgi Carnegie Hall, Berliini Konzerthaus, Londoni Barbican, Brüsseli Flagey ja Kölni Filharmoonia ning festivalidel nagu North Sea Jazz, Istanbul Jazz Festival, Montreux Jazz Festival, Jazz à Vienne ja London Jazz Festival. Kontsertreisid on teda viinud USAsse, Kanadasse, Koreasse, Jaapanisse, Austraaliasse, Venemaale ja Iisraeli ning kõikjale Euroopas.

Tema klaverimäng nii solisti kui ka ansamblimuusikuna kõlab enam kui 40 plaadil, mille hulka kuuluvad Grammy nominatsioon 2006. aastal ning Aasta Jazzialbum 2012 tiitel Eesti Muusika Auhindadel. 2018. aastal ilmus Randalu autoriplaat "Absence" plaadifirmalt ECM Records. 2020. aastal ilmunud duo-plaat "Mussorgsky Pictures Revisited" (BMC Records) koos Dave Liebmaniga valiti ajakirja The New York City Jazz Record aasta parimate nimekirja.

2007. aastal omistati Randalule Baden-Württembergi džässipreemia, 2011. aastal Elioni Jazziauhind, 2014. ja 2023. aastal Eesti Kultuurkapitali Helikunsti sihtkapitali aastapreemia ja 2018 Aasta Jazzihelilooja auhind Eestis. 2020. aastal pälvis Randalu Eesti Vabariigi kultuuripreemia. Tema autorialbum "Sisu" sai Eesti Muusikaauhinna 2023 Aasta Jazzalbumi kategoorias.

Kristjan Randalu koduleht: www.randalu.com