Alisson Kruusmaa

7.03.1992 Pärnu
Eesti Heliloojate Liidu liige alates 2015

Alisson Kruusmaa lõpetas 2017. aastal Helena Tulve juhendamisel heliloomingu magistrantuuri Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. Ta on täiendanud end Giuseppe Verdi nimelises Milano konservatooriumis õppeaastal 2013/2014.

Alisson Kruusmaa on kirjutanud orkestri-, ansambli-, koori- ja sooloteoseid. Tema muusikas on enim nähtaval õrnad, haprad ja ruumiküllased kõlamaastikud. Domineerib hõre ja delikaatne orkestratsioon ning avar kõlaruum, mis jätab nii aja kui ka koha kuulaja enda mõttepeegeldusteks.

Kruusmaa muusikat on esitanud saksofonikvartett SaxEst, Laura Põldvere (vokaal), Maria Väli (vokaal), Heigo Rosin (löökpillid), Johan Randvere (klaver), Villu Vihermäe (tšello) jt. Tema teosed on kõlanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia Sügisfestivalil, festivalil "Eesti muusika päevadv jm. 2015. aasta suvel kõlas Álvaro Gómeze (Hispaania) juhatusel ning Johan Randvere ja EMTA sümfooniaorkestri esituses "Pala sooloklaverile ja sümfooniaorkestrile" Estonia kontserdisaalis. 2017. aastal kõlas samas EMTA sümfooniaorkestri esituses ja Ingrid Roose dirigeerimisel orkestriteos "Circles", mis on inspireeritud Saturni rõngaste kristalsetest mustritest.

Kruusmaa olulisemateks teosteks on "Mesmerism" klarnetile ja klaverile (2015), "Pala sooloklaverile ja sümfooniaorkestrile" (2015), "Songs of Silver Light" metsosopranile, trompetile ja klaverile (2017) ja "Lindude vaikus" segakoorile (2017).

2013. aastal pälvis Alisson Kruusmaa Erkki-Sven Tüüri nimelise noore helilooja stipendiumi. 2018. aastal valiti ta osalema festivalile "24th Young Composers Meeting" Hollandis, kus tema "Rain" metsosopranile ja puhkpilliorkestrile võitis parima teose auhinna. Teos kõlas samal aastal kõlas festivalil Gaudeamus Muziekweek Utrechtis Orkest de Ereprijsi esituses. 2018. aasta septembris valiti Kruusmaa  Los Angelese kammerorkestri Kaleidoscope kompositsioonikonkursi finalistide hulka. 2019. aastal oli Kruusmaa New Yorgis kaasaegse muusika festivali Mise-En Festivali külalishelilooja.

2021. aastal pälvis Alisson Kruusmaa Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia, 2023. aastal Tõnu Kaljuste nimelise stipendiumi.

Helilooja koduleht: https://alissonkruusmaa.com/

© EMIK 2018
Täiendatud 2021 oktoobris

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).