Märt-Matis Lill

06.11.1975 Tartu
Eesti Heliloojate Lidu liige alates 2000

Märt-Matis Lille loomingus peegeldub huvi orientaalse kultuuri ja mõttetraditsiooni vastu. Tema helikeeles ühinevad lääne sonoristlik muusikakontseptsioon ja ida muusikale omane rafineeritud ja keskendunud kõlatunnetus. Arhitektoonika asemel valitseb Lille muusikas hingamine, range vormikujunduse asemel kõlasündmuste kordumatuse printsiip. Sageli põimuvad muusikaga luuletekstid, paljud teosed on inspireeritud poeetilistest kujutlustest. Lille loomingu valdava osa moodustab kammermuusika.

Märt-Matis Lill õppis kompositsiooni Lepo Sumera juures Tallinna Muusikakeskkoolis ja lõpetas 1999. aastal Eesti Muusikaakadeemia prof. Eino Tambergi ja prof. Lepo Sumera juhendusel. Ta on õppinud Sibeliuse Akadeemia magistrantuuris Veli-Matti Puumala juures ning on end kompositsiooni alal täiendanud Louis Andriesseni, Michael Jarrelli, Luca Francesconi ja Magnus Lindbergi meistrikursustel. 2000. aasta suvel osales ta stipendiaadina IRCAM-i suvekursustel Helsingis ja 2003. aasta suvel Centre Acanthes'i suvekursustel Avignonis. Alates 1997. aastast õpib Lill Helsingi Ülikoolis japanoloogiat, sinoloogiat ja filosoofiat.
Ta on Pärnu Nüüdismuusika Päevade kunstiline juht, alates 2003. aastast Eesti Arnold Schönbergi Ühingu esimees ning 2014. aastast Eesti Heliloojate Liidu esimees.

Märt-Matis Lille teoseid on esitatud festivalil "Eesti muusika päevad" ja rahvusvahelisel uue muusika festivalil "Nyyd". Tema ansambliteos "Sosinatest karjeteni" (From Whispers to Screams) kõlas 2003. aastal Villeneuve-lez-Avignonis, Prantsusmaal, Présences Contemporaines Ensemble esiettekandes. Prantsusmaal (Metzis) kõlas 2004. aastal esimest korda ka teos "Fleeting Dreams", mida esitas Ensemble Intercontemporain Peter Rundeli juhatusel. Lille orkestriteos "Taeva jõgi" osales 2003. aastal rahvusvahelisel heliloojate rostrumil Viinis alla 30-aastaste heliloojate kategoorias. Ansambliteos "Tuletäpid pimeduses" ("Spots of fire in the dark") kõlas nelja eesti helilooja muusikale loodud tantsuetenduses "Myrrh and Cinnamon", mis esietendus aastal 2004 Hollandis (Arvo Pärt Festival: stonishing music). 2007. aastal resideeris Lill Visby heliloojate keskuses, kus valminud oreliteos "Swinging song" sai samal aastal esmaettekande Visby rahvusvahelisel orelifestivalil. Lille teos "When the Buffalo Went Away" valiti 2017. aastal esindama Eestit Maailma muusika päevadele Vancouveris.

Aastal 2004 pälvis Märt-Matis Lill Heino Elleri nimelise loomingupreemia. Teose "Kurb rõõm" eest sai ta festivali "Eesti muusika päevad 2005" heliloojapreemia ning teose "Mu nuttev hääl on sügistuul" eest festivali "Eesti muusika päevad 2006" heliloojapreemia. 2007. aastal valiti "Mu nuttev hääl on sügistuul" rahvusvahelisel heliloojate rostrumil Pariisis kümne parema teose hulka. 2018. aastal pälvis Märt-Matis Lill Eesti Muusikanõukogu Heliloomingupreemia ning riikliku kultuuri aastapreemia ooperi "Tulleminek" eest. Erinevate teatrivormide meisterliku ühendamise eest ooperis "Tulleminek" sai loominguline kollektiiv Märt-Matis Lill, Jan Kaus, Taago Tubin ja Taavi Kull 2018. aastal ka Eesti teatri aastaauhinna. 2019. aastal pälvis Lill Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia ereda loominguaasta ja "Suidsusannasümfoonia" eest, millele omistati ka LHV uue heliloomingu Au-tasu 2020. aastal.

Märt-Matis Lill:

* Luule on minu kunstiideaal. Luules sisalduv intensiivsus ja poeetilisus. Kui keegi ütleb, et minu muusika on poeetiline, siis see on kõige suurem kiitus, siis ma tunnen, et kõik on kohale läinud.

* Ma tahan luua habrast muusikat, aga mulle meeldib seda haprust millegagi tasakaalustada. See on ehk minu loominguline ideaal. Nagu ka poeetiline seisund, mida ma tahan luua.

               (intervjuus Anneli Remmele ajakirjas "Muusika" 2003/10)

© EMIK 2006
(täiendatud 2019, oktoober)

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).