Tatjana Kozlova-Johannes

08.01.1977 Narva
Eesti Heliloojate Liidu liige alates 2004

Tatjana Kozlova-Johannes on vene päritolu eesti helilooja. Ta kasvas üles siin- ja sealpool piiri Narvas ja Ivangorodis, rännates pidevalt kahe riigi vahel. 1995 otsustas ta Eesti kasuks ja asus õppima Tallinnas Georg Otsa nimelises muusikakoolis muusikateooriat ja kompositsiooni (juhendajaks Toivo Tulev). 1999 jätkas ta kompositsiooniõpinguid Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias algul Jaan Räätsa ning seejärel Helena Tulve juures, kelle juhendamisel lõpetas hiljem ka EMTA magistrantuuri.

Kozlova-Johannes on täiendanud end mitmetel suvekursustel: Bartóki nimeline Festival ja Seminar Szombathelys, Ungaris 2002, Noorte Heliloojate Rahvusvaheline Meistriklass Dundagas, Lätis 2002. aastal ning Rahvusvahelised Uue Muusika Kursused Darmstadtis, Saksamaal 2006 ja 2008. Aastatel 2003-2004 täiendas Kozlova-Johannes end G. Tartini Konservatooriumis Triestes (Itaalia), kus tema juhendajaks oli Fabio Nieder.

Käesoleval ajal õpetab Kozlova-Johannes kompositsiooni G. Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis. Koostöös Helena Tulvega on Kozlova-Johannes viib ta aeg-ajalt läbi nn „heliobjektide” meistriklasse, mis on suunatud kuulamisvõime taastamisele ja arendamisele.

Tema teoseid on esitanud mitmed mainekad kollektiivid nii Eestis kui mujal (sh ansambel U:, Resonabilis, ERSO, ICTUS, Klangforum Wien, Ensemble Phoenix Basel, Neue Vocalsolisten Stuttgart jpt).

Tatjana Kozlova-Johannes on saanud mitmeid auhindu nii Eestis kui ka välismaal: "Made of hot glass" pälvis Rahvusvahelisel Heliloojate Rostrumil Pariisis noorte kategoorias III koha 2004, Darmstadti uue muusika suvekursuste Kranichsteini muusikapreemia 2006, Eesti keskne muusikapreemia - Elleri preemia 2008, festivali Eesti Muusika Päevad preemiad 2004, 2005, 2009 ja 2011. Rahvusvahelisel Heliloojate Rostrumil põhikategoorias kümne parima teose hulka on valitud "Disintegration Chain" (2011, Viin) ja "Tule süütamine" (2018, Budapest). 2015. aastal pälvis ta Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia.

Vaata ka: Soundcloud

© EMIK 2005
(täiendatud 2018, mai)

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).