Lauri Jõeleht

14.12.1974 Tallinn
Eesti Heliloojate Liidu liige alates 2002

Lauri Jõeleht lõpetas 1996. aastal Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli kitarri erialal Tiit Petersoni juures ning täiendas end seejärel (1996–1997) Barcelona Konservatooriumis José Luis Lopategui klassis. 2001. aastal lõpetas ta Eesti Muusikaakadeemia kompositsiooni erialal professor Eino Tambergi ja Helena Tulve juhendamisel ning 2003. aastal omandas samas magistrikraadi, erialaõpetajateks Helena Tulve ja Toivo Tulev. Alates 1996. aastast on Lauri Jõeleht töötanud  kitarriõpetajana. Praegu õpetab ta Vanalinna Hariduskolleegiumis ja Pirita Kitarri- ja Viiulistuudios. Tema õpilased on saavutanud auhinnalisi kohti vabariiklikel ja rahvusvahelistel kitarrikonkurssidel. Jõeleht on Eesti Kitarriseltsi liige alates 1999. Alates 2014. aastast töötab ta Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia interpretatsioonipedagoogika instituudis lektorina.

Lauri Jõeleht on loonud kammer- ja orkestrimuusikat ning liturgilist muusikat. Olulisel kohal helilooja loomingu hulgas on kooriteosed, mille valmimisele on kaasa aidanud nimekad Eesti vokaalkollektiivid: Vox Clamantis, Heinavanker, Orthodox Singers, Linnamuusikud, Voces Musicales. Ta on olnud enamuse oma kitarriteoste esmaesitaja. Lisaks on Jõelehe teoseid esitanud Tallinna Kammerorkester, ERSO, Narva Linna Sümfooniaorkester, Kaliningradi Kammerorkester, Ansambel U:, Ensemble Voces Musicales, Reval Ensemble, Collegium Consonante, Una Corda, Puhkpillikvintett Estica, Ensemble Ars Nova (Rootsi).

Viimasel aastakümnel on ta kirjutanud palju sooloteoseid, mida on mitmed interpreedid ka korduvalt esitanud. Vioolamängija Garth Knox on esitanud teost "Chant Harmonique" Eestis, Hispaanias, Saksamaal ja Inglismaal. Oboe sooloteost "Ampla" on esitanud oboemängijad Kalev Kuljus, Heli Ernits ja Riivo Kallasmaa. Oboemängija Dmitri Bulgakovi tellimisel on valminud mitmed uued teosed oboele erinevates koosseisudes. Akordionist Külli Kudu tellimisel on valminud 2 sooloteost ja Akordionikontsert. Kitarriteoseid on esitanud kitarristid Stefan Östersjö, Kirill Ogorodnikov ja Kristo Käo. Tema looming on kõlanud festivalidel ISCM World Music Days, "Eesti muusika päevad", "Nyyd", "Trialogos", "Afekt", Hiiumaa Homecoming Festival ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia Sügisfestival.

Jõelehe teos "Loobumus" võitis 2003. aastal Eesti Kitarriseltsi korraldatud klassikalise kitarri sooloteoste konkursil I preemia, teos "Concordia" kahele kitarrile pälvis "Eesti muusika päevad 2005" heliloojapreemia.


© EMIK 2007
(Täiendatud jaanuaris 2021)

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).