Elma Miller

6.08.1954 Toronto
Kanada Heliloojate Liidu (Canadian League of Composers) liige
Kanada Heliloojate, Autorite ja ja Kirjastajate Ühingu (SOCAN) liige

Elma Miller on pagulaseestlaste peres sündinud helilooja ja klarnetist. Ta lõpetas Toronto Ülikooli kompositsiooni erialal 1977. aastal bakalaureuse- ja 1979. aastal magistrikraadiga (juhendajad Walter Buczynski, John Beckwith, John Weinzweig, Lothar Klein) ning täiendas end ülikooli elektronmuusikastuudios (Gustav Ciamaga, William Buxtoni ja Udo Kasemetsa klassis) ja Stanfordi ülikoolis arvutimuusika seminaril (juhendajad John Chowning, Leland Smith). 1980. aastal täiendas end Bogusław Schäfferi kompositsiooni meistriklassis Yorki ülikoolis.

1980ndail aastail elas Elma Miller Hamiltonis, kirjutas artikleid ja muusikaarvustusi väljaannetele "Silhouette", "Hamilton Magazine" ja "Hamilton Spectator", tegi kaastöid kohalikule raadiojaamale CFMU, tegeles kontserdikorraldusega ning andis eratunde.

Praegu tegutseb Elma Miller Burlingtonis vabakutselise heliloojana ning on tegev ka noodikgraafikuna. 2004–2008 oli Miller Kanada Naisheliloojate Ühingu esimees. Aastast 2009 on ta Ontario Kunstide Nõukogu (Ontario Arts Council) muusikakonsultant.

Ta on kirjutanud palju klarnetile, aga ja orkestri-, kammer- ja koorimuusikat. Elma Milleri inspiratsiooniallikad on olnud astronoomia, arheoloogia, budistlik meditatsioon, põliskeeled ja Eesti päritolu esivanemate kultuur. Tema teostele on iseloomulik draamatunnetus, intriig, huumor ja iroonia. Milleri väljenduslaad on ekspressionistlik ja värvikirev, ta kasutab kohati vabadusi notatsioonis, saavutamaks interpretatsioonis rohkem spontaansust.

Miller on oma loomingu eest pälvinud Els Kaljot-Vaarmani Sihtkapitali stipendiumi (1980), Sir Ernest MacMillani preemia orkestriteose "Genesis" eest (1981), "Butterfly Garden" leidis äramärkimist R. Murray Schaferi nimelisel konkursil Poznańis (1997), tema essee pianist Elaine Keillorist võitis auhinna Canadian Women’s Mentorship award in Arts and Culture (1999). 2008. aastal valiti tema ooper "L’Art d’aimer" 4 solistile, koorile ja orkestrile ooperikompanii Chants Libres konkursil "Oper’Actuel 08. Work In Progress" viie parima ooperi hulka.

© EMIK 2019

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).