Liisa Hirsch

5.01.1984 Tallinn
Eesti Heliloojate Liidu liige alates 2011

Liisa Hirsch on õppinud klaverit Tallinna Muusikakeskkoolis Laine Metsa klassis, võtnud samas ka loomingutunde Mati Kuulbergilt ja Timo Steinerilt ning õppinud improvisatsiooni Taavi Kerikmäe juhendamisel. 2009. aastal lõpetas ta Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kompositsiooni erialal Toivo Tulevi õpilasena, olles täiendanud ennast ka klaveri erialal professor Ivari Ilja juures, elektroonilise muusika alal Margo Kõlari juures ning improvisatsioonis professor Anto Petti juures. 2015. aastast lõpetas ta magistriõpingud kompositsiooni erialal Haagi Kuninglikus Konservatooriumis Peter Adriaanszi ja Cornelis de Bondti juhendamisel.

2006. aastal võttis Liisa Hirsch osa rahvusvahelisest noorte heliloojate workshop’ist Dundagas, Lätis, 2008. aastal osales ta Rafael Reina heliloomingu meistrikursusel Lõuna-India rütmikas. Samal aastal osales ta Moersi vabaimprovisatsiooni festivalil Saksamaal. Ka on ta kaasa teinud Action-teatri kursustel (juhendajad Ruth Zaporah, Sabine von der Tann, Sten Rudström) ning Kehamiimi kursustel (juhendaja Elke Luyten).

Hirsch on töötanud Tallinna Muusikakeskkoolis vabaimprovisatsiooni õpetajana (2007–2009) ja lektorina Tallinna Ülikoolis (2011). 2011–2013 töötas ta Eesti Draamateatri muusikajuhina.

Ta on mänginud klahvpille, süntesaatoreid ja elektroonikat erinevates vabaimprovisatsioonile või indie-muusikale keskendunud kollektiivides, lauljana esinenud vokaalansamblis Heinavanker, Tallinna Muusikakeskkooli kammerkooris ja Tallinna Ülikooli kammerkooris.

Hirsch on kirjutanud orkestrile, erinevatele kammerkoosseisudele ja koorile, samuti loonud filmi- ja teatrimuusikat. Tema muusikale on iseloomulik tundlikkus kõlavärvide suhtes ja keskendatud tähelepanu helile, samuti vormipuhtus ja uurimuspõhine lähenemine kompositsioonile. Sageli leidub tema töödes mikrotonaalset helikeelt. Oma viimase aja loomingus on helilooja taotlus suunatud keskendunud kuulamise võimaluste avardamisele.

Tema muusika on kõlanud mitmetel festivalidel: Mata Festival, ISCM World Music Days, Gaudeamus Muziek Week, Átlátszó Hang Újzenei Fesztivál, Ostrava New Music Days, Young Euro Classic, Eesti Muusika Päevad, Afekt, Musica Sacra Festival, International Arts Festival in St.Petersburg jt.
Tema loomingut on esitanud S.E.M. Ensemble (New York), Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Tallinna Kammerorkester, Figura Ensemble (Taani), THReNSeMBLe ensemble (Ungari), Elblagi Kammerorkester, RAM, Eesti Riiklik Sümfooniaorkester jt.

Hirsch on oma muusika eest teatrilavastustele pälvinud kahel korral Eesti teatri aastaauhinna: 2010. aastal sõnalavastuse parima originaalmuusika eest ("Hingede öö") ning 2013. aastal sõnalavastuse parima muusikalise kujunduse või originaalmuusika eest ("Islandi kell", "Kolm õde", "Uus elektriline tantsusaal"). 2015. aastal pälvis "Brautigan Circles" häältele ja suurele ansamblile parima teose auhinna Hollandi ansambli Orkest de Erenprijs korraldatud noorte heliloojate kohtumisel Apeldoornis. "Ascending... Descending" keelpilliorkestrile saavutas 2015. aastal Rahvusvahelisel heliloojate rostrumil põhikategoorias 5. koha ning 2016. aastal pälvis LHV uue heliloomingu Au-tasu, orkestriteos "Mechanics of Flying" võitis parima uudisteose preemia European Composer Award festivalil Young Euro Classic Berliinis. 2017. aastal anti Liisa Hirschile Heino Elleri nimeline muusikapreemia.

Vaata ka: Soundcloud

© EMIK 2014
Uuendatud 2017 oktoobris

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).