Helen Tobias-Duesberg

11.06.1919, New York 04.02.2010, Savannah, USA

Helilooja ja organist Helen Tobias-Duesberg sündis 11. juunil 1919 New Yorgis. Seitsme aastaselt asus ta koos emaga elama Eestisse, kus lõpetas algkooli Narva-Jõesuus ja hiljem Tartu Tütarlaste Gümnaasiumi. 1937–1943 õppis ta Tallinna konservatooriumis kompositsiooni Artur Kapi ja Heino Elleri juures ning lõpetas konservatooriumi oreli erialal 1943 August Topmani õpilasena. 1943–1947 täiendas ta end oreli ja kompositsiooni alal Berliini Kõrgemas Muusikakoolis, kus ta isa Rudolf Tobias oli olnud aastatel 1912–1918 muusikateooria professor. Saksamaal elades töötas Helen Tobias organistina Berliinis ja Potsdamis.
Pärast abikaasa surma 1951 siirdus ta koos tütre Maajaga USA-sse New Yorki, kus jätkas kompositsiooni- ja oreliõpinguid. Ta lõpetas Guilmanti orelikooli meistriklassi ja kompositsiooni erialal Manhattani Muusikakooli, kuhu jäi õppejõuna edasi tööle. New Yorgis jätkus ka loominguline tegevus ja organistitöö mitmes kirikus. Helilooja sidemed kodumaaga elavnesid taas 1989, mil Eestis kanti esmakordselt ette Rudolf Tobiase oratoorium „Joonase lähetamine“. Alates sellest aastast külastas Helen Tobias-Duesberg korduvalt Eestit, kus esitati ka tema enda teoseid.

Helen Tobias-Duesbergi loomingus on oluline koht vokaal- ja koorimuusikal. Ta on loonud ka rohkesti instrumentaalmuusikat valdavalt klassikalistele koosseisudele (klaveritriod, keelpillikvartetid, puhkpillikvintetid), oreli- ja klaveriteoseid ning orkestrimuusikat. Samuti on ta redigeerinud ja teinud seadeid oma isa Rudolf Tobiase loomingust. Tema teoseid on ette kantud mitmesugustel festivalidel ja kontserdisaalides Ameerika Ühendriikides, Kanadas ja Euroopas.
H. Tobias-Duesberg on ka kahe lasteraamatut autor: 1938 ilmus „Mart ja Mari“ ja 1939 „Vangistatud prints ja teised muinasjutud“, millest 2009 anti välja ka kordustrükk.
Helen Tobias-Duesberg suri 4. veebruaril 2010 USA väikelinnas Savannah’s. Sama aasta 15. augustil sängitati tema urn kodumaa mulda, isa Rudolfi ja vanaisa Johannese kõrvale Kullamaa kalmistul.


© EMIK 2011

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).