Muusikauudised

„Aavik Salzburgis“ sarja lõppkontsert


Hans Christian Aavik ja Tallinna Kammerorkester.
Foto: Rene Jakobson

25. mail Tallinnas ja 26. mail Tartus toimunud „Aavik Salzburgis“ kontserdisari täitis viiulisolisti Hans Christian Aaviku unustuse esitada kõik Mozarti viis viiulikontserti ning tutvustada tema jaoks tähendusrikkaid teoseid. Lõppkontserdiks liitusid solisti ja Tallinna Kammerorkestriga ka Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja dirigent Tõnu Kaljuste.

Aaviku sõnul sai nädalavahetusega teoks projekt, mille peale ta on mõelnud aastaid. „See oli minu ammune unistus esitada kõik imelapse Mozarti viiulikontserdid ning tutvustada minu jaoks tähendusrikkaid teoseid,“ ütles solist. Seekord kõlas kontserdil Mozarti viies viiulikontsert, mida Aavik esitas ka maineka Carl Nielseni konkursi poolfinaalis, kus ta hiljem tuli konkursi võitjaks. Samuti pakkus õhtu publikule kuulamiseks Arvo Pärdi teose „Mozart-Adagio“, mida esitasid Hans Christian Aavik viiulil, Theodor Sink tšellol ja Karolina Aavik klaveril.


Hans Christian Aavik, Karolina Aavik ja Theodor Sink. Foto: Rene Jakobson

Kontserdi teises pooles liitusid lavalolijatega solistid Yena Choi, Annely Leinberg, Raul Mikson ja Kristjan-Jaanek Mölder, Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja dirigent Tõnu Kaljuste. Esitamisele tuli Mozarti muusika näidendile „Thamos, Egiptuse kuningas“, mida helilooja ise hindas väga kõrgelt. Dirigent Tõnu Kaljuste märkis: „Tallinna Kammerorkestri ja Eesti Filharmoonia Kammerkooriga oleme plaadistanud kõik Mozarti vesprid ja litaaniad. Sel hooajal oli meie kavas Missa c-moll ja „Requiem“. Nüüd siis „Thamos, König in Ägypten” mille esietendusest möödus aprillis 250 aastat.“

Hans Christian Aavik on viiulisolistina tähelepanu äratanud Eestis ja mitmel pool Euroopas. Tema karjäär on olnud kiire ja muljetavaldav. 2022. aasta kevadel võitis ta esimese eestlasena maineka Carl Nielseni rahvusvahelise konkursi ning seejärel pälvis ta Eesti Interpreetide Liidult aasta interpreedi preemia. Hiljuti ilmus tal live-kontsertsalvestus maailma suurima plaadifirma Deutsche Grammophoni uues sarjas „Rising Stars” platvormil STAGE +.

Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Tallinna Kammerorkester ja Tõnu Kaljuste on aastaid ühiselt kontserte andnud nii Eestis kui ka kaugemal – Euroopast Austraaliani ja Aasiast Põhja-Ameerikani. Muuhulgas on esinetud maailma nimekates kontserdisaalides nagu New Yorgi Carnegie Hallis, Pariisi Filharmoonias, Hamburgi Elbphilharmonie’s jm. Kollektiivid on Eesti heliloojate loomingu sagedased esmaesitajad ja nende kontserdikavad on pälvinud kriitikutelt arvukalt kiidusõnu. Tõnu Kaljuste dirigeerimisel on mõlemad kollektiivid korduvalt esitatud Grammy nominatsioonile ning 2014. aastal pälviti Grammy auhind Arvo Pärdi albumi „Adam’s Lament“ (ECM) eest.
 

Tagasi