Muusikauudised

Kammerkoori Collegium Musicale ja Raschèr Saxophone Quarteti kontserdid Tallinnas ja Hiiumaal




Laupäeval, 16. detsembril kell 17 MUBA suures saalis ja pühapäeval, 17. detsembril kell 18 Kärdla kirikus kõlavad Collegium Musicale ja Raschèr Saxophone Quarteti esituses esmakordselt Rudolf Tobiase teoste seaded koorile ja saksofonikvartetile. Maailmaesiettekandele tuleb Marianna Liigi spetsiaalselt selleks sündmuseks tellitud „Playthings“ koorile ja saksofonikvartetile. Lisaks tulevad ettekandele Arvo Pärdi teosed nii lauljate kui ka saksofonide esituses.


„Kammerkoori Collegium Musicale ja maailmas suurt tunnustust pälvinud Raschèri Saksofonkvarteti (Saksamaa) jaoks on see neljas suur koostööprojekt. Raschèri virtuooslikkust ja kõlavärvide spektrit on imetletud üle maailma kõikidel kontinentidel“, ütles dirigent Endrik Üksvärav. Neid on nimetatud kroonimata saksofonide kuningaks klassikalise muusika maailmas. See on rohkem kui neli saksofoni, see mida nad suudavad, avardab meie kujutlusmaailma. Nende kohalolu on olnud kuulajate jaoks alati suursündmus.

Rudolf Tobiast ja Marianna Liiki ühendab see, et nad on mõlemad pärit Hiiumaalt ja ka see, et neil mõlemal on julgust proovida uusi väljendusvahendeid, uut ja senikuulmata harmooniaid ning uusi muusikalisi vorme. Kontserti kroonib Arvo Pärdi ülev, sügav ja puudutav muusika. Kontserdiga Kärdlas pannakse punkt Hiiuma muusika-aastale „Rudolf Tobias 150“.

Marianna Liik (s.1992) on sündinud ja kasvanud Hiiumaal Kärdlas ja lõpetanud Rudolf Tobiase nimelise Kärdla muusikakooli viiuli erialal. 2017. aastal lõpetas ta Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia heliloomingu magistriõppe Helena Tulve ja Margo Kõlari juhendamisel. 2014. aastal omandas ta samas bakalaureusekraadi elektroakustilise kompositsiooni erialal õppides Margo Kõlari ja Malle Maltise käe all. 2017–2018 täiendas ta end Antwerpeni Kuninglikus Konservatooriumis Wim Henderickxi õpilasena. Marianna Liik on kirjutanud muusikat orkestrile, ansamblitele, koorile ning elektroakustiisi teoseid, loonud filmi- ja teatrimuusikat.

Kammerkoor Collegium Musicale on tuntud ja tunnustatud oma kõla ja kõrgetasemeliste esituste poolest. Koori asutaja ja dirigent on Endrik Üksvärav. Koori repertuaar ulatub renessansist kaasaega, eriti oluline on Eesti heliloojate looming. Koori 13 tegevusaasta sisse on jäänud lisaks Eestis toimunud muusikasündmustele eriilmelised kontserdid ja festivalid Itaalias, Prantsusmaal, Venemaal, Saksamaal, Tšehhis, Poolas, Soomes, Maltal, Iisraelis, Liibanonis, Kreekas, Hollandis, Jaapanis, Kanadas ja Ameerika Ühendriikides. Koor annab aastas ligikaudu 40 kontserti. Aasta alguses valminud Erkki-Sven Tüüri koorimuusikaalbum „Canticum Canticorum Caritatis“ (Alpha Classics), mis pälvis tänavu mais Saksa plaadikriitikute auhinna – „Preis der deutchen Schallplattenkritik“. Eesti Kultuurikapitali helikunsti sihtkapital tunnustas kammerkoori Collegium Musicale ja dirigent Endrik Üksväravat 2018. aastal aastapreemiaga Eesti koorimuusika särava edendamise ning pühendunud ja kõrgetasemelise tutvustamise eest nii Eestis kui ka välismaal.

Lisainfo: Piletikeskus
 

Tagasi