Muusikauudised

Viiulivirtuoos Kolja Blacher naaseb solisti ja dirigendina Tallinna Kammerorkestri ette

10. ja 11. juunil esineb Tallinna ja Tartu esinduskontserdisaalides Berliini Filharmoonikute kauaaegne kontsertmeister, baltisaksa juurtega viiulivirtuoos Kolja Blacher. Estonia Kontserdisaalis ja Elleri Muusikakooli Tubina saalis esitab ta maailmaklassikat koos Tallinna Kammerorkestriga. Viini klassikud nagu Beethoven ning kaasaegne muusika on talle eriti meelepärased, ja nii tõotab Kolja Blacheri taaskohtumine Tallinna Kammerorkestriga kujuneda järjekordseks suureks muusikaelamuseks. Kontserdikavas on maailmaklassika – Prokofjevi Viiulikontsert nr 2 g-moll ja särav Beethoveni Sümfoonia nr 6 „Pastoraalne“. Kolja Blacheri ja Tallinna Kammerorkestri kontserdid toimuvad 10. juunil kell 19 Heino Elleri Muusikakooli Tubina saalis ja 11. juunil kell 19 Estonia Kontserdisaalis.
 Kolja Blacher ja Tallinna Kammerorkester. Foto: Rene Jakobson

Ligi kümme aastat oli Kolja Blacher legendaarse dirigendi Claudio Abbado juhtimisel esimene viiul Berliini Filharmoonikutes ja Luzerni Festivaliorkestris. Nüüd silmapaistva virtuoosina esineb Blacher maailma suurtel lavadel ja naudib ühtviisi nii oma rolli solisti kui ka kammermuusikuna. Ta mängib hinnalisel pea 300-aastasel Guarneri del Gesù viiulil erakordse kõla ja terava interpretatsiooniga.

Kolja Blacher on tähelepanuväärse karjääriga viiulivirtuoos. Ta on õppinud New Yorgi mainekas Juilliardi muusikakoolis Dorothy DeLay ja Salzburgis Sándor Véghi juhendamisel. Ta oli Berliini Filharmoonikute kontsertmeister aastatel 1993–1999 ning ta on teinud koostööd paljude nimekate orkestritega, teiste hulgas Müncheni Filharmoonikute, NRD Sümfooniaorkestri, Leipzigi Gewandhaus-orkestri, Orchestra di Santa Cecilia ja Baltimore’i Sümfooniaorkestriga. Ta on töötanud koos nimekate dirigentidega nagu Kirill Petrenko, Vladimir Jurowski, Dmitri Kitajenko, Mariss Jansons, Matthias Pintscher, Markus Stenz, Simone Young ja Asher Fisch.

Blacher astub kontserdil üles korraga nii solisti kui ka dirigendi rollis. Viimased viis aastat on solisti rolli ümbermõtestamine saanud Blacheri kunstilises tegevuses uueks fookusteemaks; kontserti juhtides – nii solistina kui ka kontsertmeistri toolil istudes, on ta teinud regulaarselt koostööd kollektiividega nagu Melbourne’i Sümfooniaorkester, Orchestra Sinfonica di Milano, Taiwani Filharmooniaorkester, Stuttgarti Kammerorkester, Luzerni Keelpillifestivali Orkester, Jeruusalemma Sümfooniaorkester, Camerata Bern ja Berliini Koomilise Ooperi Orkester. Uue esinemise formaadi järgi tuntakse huvi järjest enam, see on viinud teda kontserte andma üha uutesse kohtadesse üle maailma – St Antoniost Kuala Lumpurisse ja Kuala Lumpurist Pariisi.
Kolja Blacher on Eestimaa juurtega. Ta on läbi ja lõhki berliinlane, kuid tema isa, helilooja Boris Blacher (1903–1975), oli baltisaksa juurtega. Boris Blacheri tema isa sündis Tallinnas, töötas pankurina ja töö tõttu vahetas pere sageli elukohti. Nii kasvas tulevane helilooja üles multikultuurses keskkonnas, kus räägiti saksa, eesti, vene, inglise, hiina ja itaalia keelt.

Tallinna Kammerorkester on 1993. aastal asutatud Eesti ainus püsikooseisuline keelpilliorkester on Eesti üks esinduskollektiive. Nad on äratanud tähelepanu oma kunstiliselt terviklike kavade, stiilitundliku musitseerimise ja kõrgetasemelise interpretatsioonikunstiga nii Eestis kui maailmas. Esinetud on Aasias, Ameerikas ning kõigil Euroopa suurematel kontserdilavadel. Tallinna Kammerorkester on mitmete muusikaauhindade laureaat – kõige viimati, möödunud aasta alguses oli orkester kolmekordselt nomineeritud Eesti Muusikaauhindadele 2021 – seekord võitis aasta klassikaalbumi plaadi ansambel, kus mängivad ka Tallinna Kammerorkestri interpreedid. Orkester on kaastegev ka Arvo Pärdi autoriplaadil "Adam’s Lament", mis tõi dirigent Tõnu Kaljustele 2014. aastal Grammy.

Tagasi