Valdur Roots

17.11.1936, Tallinn – 22.07.2011

Tunnustatud klaverisolist, kammermuusik, professor ja muusikakriitik Valdur Roots õppis klaverit Pärnu Lastemuusikakoolis Raissa Mirvitza ja Alice Mardi käe all. Õpingud jätkusid Anna Klasi õpilasena esmalt Tallinna Muusikakoolis, mille ta lõpetas 1954. aastal ning seejärel Tallinna Riiklikus Konservatooriumis, mille lõpetas kiitusega 1959. aastal pianisti, klaveriõpetaja ja kontsertmeistri kvalifikatsiooniga. Ta on pälvinud I preemia Nõukogude Liidu vabariikide vahelisel pianistide konkursil Minskis (1960).

Aastatel 1958–1975 andis Valdur Roots järjepidevalt soolokontserte. Oluline koht tema repertuaaris oli Eesti heliloojate klaveriloomingul ning uudisteoste esmaesitustel (Heino Eller, Arvo Pärt, Anti Marguste, Lembit Veevo, Jaan Rääts, Uno Naissoo). 1958. aastal debüteeris pianist Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri ees Neeme Järvi juhatusel. Ta on soleerinud ka sellistes teostes nagu Johannes Brahmsi Klaverikontsert nr 2 B-duur op. 83 (dirigent Neeme Järvi), Ludwig van Beethoveni Klaverikontsert c-moll (dirigent Neeme Järvi) ja „Fantaasia klaverile, koorile ja orkestrile“ (dirigent Ilmar Tõnisson, 1993), Johann Sebastian Bachi Klaverikontsert kolmele klaverile C-duur BWV 1064 (koos Arbo Valdma ja Vardo Rumesseniga), Gennadi Tanieli Klaverikontsert (dirigent Arvo Volmer) ning toonud esiettekandele Ester Mägi teose „Variatsioonid“ klaverile, klarnetile ja kammerorkestrile (dirigent Roman Matsov). Lisaks on esinenud ka Eri Klas ja Arvo Volmeri juhatusel.

Solisti karjääri kõrval paistis silma Valdur Rootsi laiahaardeline kontserttegevus ka kammermuusikuna. Tähelepanuväärseim ja pikaajalisem koostöö sidus teda bariton Tiit Kuusikuga, kelle klaverisaatjaks oli Roots alates 1964. aastast kuni laulja surmani. Kuusikuga koos on salvestatud palju muusikat LP-plaatidele, sh Franz Schuberti vokaalmuusikat (nt tsükkel „Talvine teekond“) ja mitmeid eesti heliloojate laule. Tema ansamblipartnerite hulka kuulusid veel sopran Elsa Maasik, koloratuursopran Margarita Voites, bariton Voldemar Kuslap, bariton Jüri Pärg ning aastast 1969 viiuldaja Lemmo Erendi. Aastal 1971 moodustas Valdur Roots koos tšellist Toomas Velmeti ja viiuldaja Jüri Gerretziga ansambli nimega Tallinna Trio, mis esines üle 20 aasta samas koosseisus. Trio repertuaar hõlmas muusikat alates 17. sajandist nüüdisaja teosteni, sh toodi esmaettekandele mitmete eesti heliloojate uudisteoseid (Mati Kuulbergi/Lepo Sumera/Raimo Kangro „Malera Kasuku“, Mati Kuulbergi Klaveritrio nr 1 ja Klaveritrio nr 2 „Alla Svedese“, Jaan Räätsa Klaveritrio nr 3 ja nr 4 op. 56). Trio salvestas rohkesti muusikat Eesti ja Moskva raadiole ja heliplaatidele ning andis kontserte Eestis, kümnetes NSV Liidu linnades, Soomes, Saksamaal, Ungaris, ja Tšehhoslovakkias.

Valdur Roots on olnud kontsertmeister ENSV Riikliku Akadeemilise Meeskoori juures (1959–1988), koori arvukad kontserdireisid on viinud teda mitmele poole Nõukogude Liitu, Soome, Lääne-Saksamaale, Rootsi, Itaaliasse, Šveitsi jm. Samuti saatis ta meeskoori lauljatest moodustatud ansamblit RAM-3, kellega koos astuti üles mh Jaapanis, Madagaskaril ja Mehhikos. Ta on töötanud klaveriõppejõuna Tallinna Riiklikus Konservatooriumis ja Tallinna Muusikakeskoolis. Konservatooriumis alustas ta õpetamist 1967. aastal (1974. aastast sai temast dotsent ning 1995. aastast professor), 2007. aastal nimetati Roots Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia emeriitprofessoriks ning tema pedagoogiline tegevus jätkus 2010. aastani. Tallinna Muusikakeskkoolis õpetas ta klaverit alates 1970. aastast. Valdur Rootsi on kirjeldatud kui suurte kogemuste ja teadmistega pedagoogi, kelle tööd iseloomustas hea kontakt õpilastega ning nende isikupäraste võimete teadlik arendamine. Tema klaveriklassi on lõpetanud enam kui 60 õpilast, nende seas Rein Bleive, Viktor Gurjev jr, Eve Nõgene, Tiit Lauk, Tarmo Eespere, Lilja Maksimova, Signe Hiis, Eve Endoja, Vladima Jeremjan, Maarja Vaitmaa, Tanel Joamets, Siim Selis, Mihkel Mattisen ja Vsevolod Pozdejev. Lisaks on Valdur Roots olnud Pärnu Humanitaargümnaasiumi konsultant ja pianismiajaloo õpetaja (1990–1997).

Valdur Roots on olnud ajakirja Klaver vastutav toimetaja ning avaldanud kontseriarvustusi ja muusikaartikleid (Sirp, Muusikaleht jm). Ta on olnud Eesti Teatriliidu (1969–1988) ja Eesti Klaveriõpetajate Ühingu liige (kuulunud ka ühingu juhatusse).

Aastal 1969 pälvis Roots Eesti NSV teenelise kunstniku aunimetuse.

© EMIK 2021

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).